Przekroczenie dobowej normy czasu pracy


Dobowa norma czasu pracy

Jeżeli pracownik pracuje w godzinach nadliczbowych, to wykonuje pracę ponad obowiązującą go dobową normę czasu pracy. Mamy tu na myśli zarówno podstawową normę czasu pracy, która wynosi 8 godzina na dobę oraz o każda inną normę dobowego czasu pracy, która jest określona w przepisach, które regulują czas pracy określonej grupy pracowników ( w przypadku pracowników niepełnosprawnych, którzy zaliczeni są do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, obowiązuje 7-godzinna dobowa norma czasu pracy).

Dla przykładu: pracownik, który zatrudniony jest podstawowym systemie czasu pracy i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15 – mimo obowiązującej go 8-godzinnej dobowej normy czasu pracy, dostał polecenie od pracodawcy, by został dłużej w pracy, bo trzeba pilnie dokończyć zaległe zlecenie. Pracownik pracował do godziny 19, a więc jego dobowa norma czasu pracy została przekroczona o 4 godziny.

Do przekroczenia dobowej normy czasu pracy może także dojść, gdy pracownik dwukrotnie rozpocznie prace w tej samej dobie.

Zgodnie z art. 128 § 3 pkt 1 kp doba pracownicza, to kolejne 24 godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę z godnie z rozkładem czasu pracy, który go obowiązuje.

Pracownik, który rozpoczyna pracę w poniedziałek o godzinie 7.00, kończy swoja dobę pracowniczą dopiero o godzinie 7.00 we wtorek. Jeżeli pracodawca ponownie zatrudni go w tej samej dobie, to będzie to powodem przekroczenia dobowej normy czasu pracy, a konsekwencją tego będzie praca w godzinach nadliczbowych.

Dla przykładu: Pracownik, zgodnie z rozkładem swojego czasu pracy, pracuje od poniedziałku do piątku od 7 do 15. W środę po zakończeniu pracy pracodawca poinformował go, że następnego dnia musi przyjść do pracy o godzinie 5.00, bo będzie dostawa nowego towaru do sklepu. Tak więc ze względu, że środowa doba (rozpoczęta o 7.00) zostanie zakończona dla pracownika o godzinie 7.00 w czwartek, to 2 godziny jego pracy, które przypadną w tym dniu od godziny 5.00 do 7.00, będą dla niego praca w godzinach nadliczbowych, bo zostanie przekroczona dobowa norma czasu pracy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s