Zwolnienie na dziecko do 14 lat


Zwolnienie na dziecko

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo w roku kalendarzowym do zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni. Oczywiście w tym czasie zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę.

Prawo do przysługuje pracownikowi, który wychowuje własne dzieci, ale także dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione lub dzieci, które wzięto na wychowanie.

Zwolnienie przysługuje każdemu z rodziców (opiekunów) dziecka, ale w sytuacji, gdy oboje są zatrudnieni, to z prawa do skorzystania z opieki nad dzieckiem w wymiarze 2 dni może jedno z nich albo mogą się podzielić tym prawem tak, ze każde z nich skorzysta z jednego dnia wolnego.

W tym przypadku każdy z rodziców (opiekunów) dziecka musi złożyć u swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie, w którym wyraża zamiar lub brak zamiaru skorzystania z prawa do skorzystania z opieki nad dzieckiem.

Decyzja o terminie wykorzystania zwolnienia należy do pracownika.

Gdy nie skorzysta z tego przywileju w danym roku kalendarzowym, to dni tzw. opieki nad dzieckiem przepadną i nie będzie mógł ich wykorzystać w następnym roku.

W czasie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które oblicza się według zasad, które obowiązują przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Warto pamiętać też o tym, że pracownika ma prawo skorzystać z tego zwolnienia także w sytuacji, gdy drugi rodzic (opiekun) nie pracuje lub przebywa na urlopie wychowawczym.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s