Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika


Odpoczynek pracownika

Pracownik (gwarantuje mu to art.132 § 1 kp) ma prawo w każdej dobie do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W czasie tego odpoczynku pracownik nie wykonuje pracy, a także nie pozostaje do dyspozycji swojego pracodawcy.

Praca jaką wykonuje pracownik nie może przekroczyć w ciągu doby maksymalnie 13 godzin (wliczając w to także pracę w godzinach nadliczbowych) – 24 godziny – 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku = 13 godzin pracy.

Prawo to nie dotyczy:

  • pracowników, którzy w imieniu pracodawcy zarządzają zakładem pracy,
  • przypadków, w których koniecznie trzeba przeprowadzić akcje ratowniczą w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska oraz usunięcia awarii.

Gdy w wyżej wymienionych przypadkach pracodawca nie zapewnił pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego, to jego obowiązkiem jest udzielić mu równoważnego okresu odpoczynku do końca okresu rozliczeniowego.

Pracownikowi należy się także w każdym tygodniu prawo  do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który obejmuje co najmniej 11 godzin  nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Jeżeli chodzi o pracowników, którzy zarządzają firma w imieniu pracodawcy i pracowników, którzy biorą udział w akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska oraz usunięcia awarii, a także, gdy trzeba zmienić porę wykonywania pracy przez pracownika ze względu na jego przejście na inną zmianę , zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy – prawo do tygodniowego nieprzerwanego odpoczynku może obejmować mniejszą liczbę godzin. Ale nie może być to mniej niż 24 godziny.

Jeżeli chodzi o odpoczynek tygodniowy, to powinien on przypadać w niedzielę, a niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, zaczynając od godzi 6 tego dnia  (chyba, że pracodawca ustali inną godzinę).

Jeżeli przepisy zezwalają na prace w niedzielę, to odpoczynek może przypadać w dniu innym niż niedziela.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.