Program dobrowolnych odejść – co to jest?


Dobrowolne odejścia

Pracodawcy coraz częściej korzystają z wprowadzenia tzw. programów dobrowolnych odejść. Mają one na celu ograniczyć negatywny wpływ zwolnień na funkcjonowanie firmy.

Co to jest program dobrowolnych odejść?

Programy dobrowolnych zwolnień już od dawna wdrażane są na zachodzie. Robią to przedsiębiorstwa, które muszą ograniczyć zatrudnienie. Od jakiegoś czasu są także wykorzystywane i w Polsce.

Jest rozwiązanie korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników.

Pracownicy otrzymują więcej pieniędzy przy odejściu z pracy, a pracodawca może utrzymać dobrą opinie o zakładzie pracy oraz uniknąć kosztów, które wiążą się z procesami sądowymi.

Regulamin takiego programu musi opracować pracodawca, bo nie istnieją na ten temat przepisy ogólne ani w kodeksie pracy , a ni w ustawie o zwolnieniach grupowych.

W programach dobrowolnych zwolnień główna zasadą jest to, że pracownicy,którzy sami zrezygnują z pracy, dostaną wyższą odprawę pieniężną.

Odprawa pieniężna będzie bardziej korzystna dla pracowników, od tej, którą by wypłacono przy zwolnieniu grupowym.

Odprawa ta składałby by się nie tylko z rekompensaty, która przewidziana jest w ustawie o zwolnieniach grupowych (1-3 średnie pensje pracownika). Pracownicy mogliby też otrzymać nagrody jubileuszowe oraz tzw. bonusy (nagrody rzeczowe) m.in. sprzęt gospodarstwa domowego, wczasy dla całej rodziny itp.

Nieraz zdarza się, ze pracodawca pomaga też zwolnionym pracownikom znaleźć nową pracę.

Polega to na tym, że np. w prasie zamieszczane jest ogłoszenie, że firma poszukuje miejsc pracy dla byłych pracowników i wystawia im dobra opinię. Takie ogłoszenia mają większą skuteczność niż te zamieszczane przez samych pracowników.

Pracodawca w ramach programu dobrowolnych odejść zapewnia też pracownikom pomoc doradców, których zadaniem będzie nauczenie aktywnego poszukiwania pracy i prezentowania się przed przyszłymi pracodawcami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.