Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych


Praca w godzinach nadliczbowych

Pracownik, który pracował w godzinach nadliczbowych ma prawo do rekompensaty. Pracodawca według Kodeksu pracy rekompensuje taką pracę na dwa sposoby:

  • wypłaca pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 50 lub 100 % wynagrodzenia,
  • udziela pracownikowi czasu wolnego.

Wynagrodzenie plus dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Art. 1511&1 mówi o tym, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

  • jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada: w nocy, w niedziele i święta, które nie są dla pracownika dniami pracy (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy ), w dniu, który jest wolny od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za prace w niedzielę lub święto (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy)  –  100 %,
  • jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada w każdym innym dniu niż wyżej wymienione – 50 %.

100 % dodatku przysługuje pracownikowi także za każda godzinę pracy nadliczbowej, gdy przekroczy on przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wyjątkiem jest tutaj przekroczenie tej normy ze względu na pracę w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy.

Podstawą do obliczenia dodatku, będzie wynagrodzenie pracownika, które wynika z jego osobistego zaszeregowania, które określone jest stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku niewyodrębnienia takiego składnika przy określaniu warunków wynagrodzenia – 60 % wynagrodzenia.

Udzielenie czasu wolnego na pracę w godzinach nadliczbowych

Pracodawca może też rekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych udzielając mu czasu wolnego w wymiarze równym liczbie przepracowanych godzin nadliczbowych.

Dla przykładu: pracownik przepracował 6 godzin nadliczbowych, pracodawca powinien udzielić mu 6 godzin czasu wolnego.

Pracownik powinien złożyć wniosek na piśmie i dołączany on jest do karty ewidencji czasu pracy pracownika. Warto pamiętać, że taki wniosek nie wiąże pracodawcy, a więc może on odmówić pracownikowi udzielenia czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.

Jeżeli pracodawca nie będzie chciał udzielić czasu wolnego, to wtedy wypłaca pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Gdy wniosek pracownika zostanie uwzględniony przez pracodawcę, to ustala on z pracownikiem termin wykorzystania czasu wolnego.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s