Jak odzyskać niewypłacone wynagrodzenie?


Niewypłacone wynagrodzenie

Pracodawcy dosyć często nie wypłacają w terminie wynagrodzenia pracownikom, a pieniądze przeznaczają na finansowanie firmy. Pracownik w takiej sytuacji jest bezsilny i zdarza się, że nawet, gdy uzyska wyrok sądowy, to i tak nie może odzyskać swoich pieniędzy.

Dzięki nowym przepisom o BIG pracownik, będzie miał do dyspozycji bardzo skuteczne narzędzie.

Jeżeli pracownik posiada wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności, a pracodawca nadal nie wypłaca pieniędzy, to dzięki tym przepisom (weszły w życie 14 czerwca) będzie miał prawo wpisać pracodawcę – dłużnika do rejestru dłużników. Rejestr prowadzony jest przez BIG. Zmiany w przepisach zezwalają na to także osobom prywatnym (dotychczas mogły to robić tylko firmy).

Informacje podane przez pracownika będą widniały w rejestrze dłużników aż do momentu spłaty przez pracodawcę należnego wynagrodzenia. Jeżeli pracodawca nie spłaci zobowiązań wobec pracownika, to jego dane pozostaną w BIG nawet przez 10 lat.

Pracodawca, który zostanie wpisany przez pracownika do BIG, będzie miał problemy z dostępem do kredytów, zakupu telefonów komórkowych na abonament oraz nawiązaniem nowych relacji biznesowych.

Wgląd do informacji zamieszczonej przez pracownika będą miały instytucje i firmy, które poddają na co dzień ocenie wypłacalność swoich klientów. Rejestr dłużników jest codziennie sprawdzany przez banki, często sprawdzają go firmy pożyczkowe, leasingowe, telekomunikacyjne oraz inne podmioty gospodarcze.

Umieszczenie pracodawcy w BIG, to większa szansa na odzyskanie pieniędzy przez pracownika. Według danych 45 % dłużników reguluje swoje zobowiązania, już po samy wezwaniu do zapłaty.

Do rejestru można wpisywać różnych dłużników. Warunkiem jest zadłużenie, które potwierdzone jest tytułem wykonawczym.

Trzeba pamiętać, że taka usługa kosztuje. Opłaty nie są jednak duże.

Co robić, by pracodawca – dłużnik pojawił się  rejestrze?

 • należy posiadać sądowy tytuł wykonawczy,
 • pobieramy bezpłatne wezwanie do zapłaty ze strony BIG (zawiera ostrzeżenie o wpisie do rejestru dłużników),wypełniamy i wysyłamy dłużnikowi,
 • czekamy 14 dni (jest to wymagane ustawowo),
 • jeśli pracodawca nadal nie wypłaca pieniędzy – zgłaszamy się do BIG i wpisujemy go do rejestru.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jak odzyskać niewypłacone wynagrodzenie?

 1. Od roku 2001 posiadam wyrok sądu pracy w Jastrzebiu Zdroju, na niewypłacone mi wynagrodzenia.Od tegoż roku komornikm potwierdzał że dłużnik nic nie posiada, jak i to, że nie jest mu znane jego miejsce pobytu.
  W roku 2008 odkryłem gdzie dłużnik- wielomilionowy malwersant i złodziej,mieszka od lat i świetnie się ma.Posiada też spory majątek, który wskazalem komornikowi w nowym miejscu zamieszkania dłużnika, celem egzekucji.Od roku 2008 komornik już po raz drugi umarza popstepowanie egzekucyjne , z powodu rzekomego braku chętnych do zapupu nieruchomosci dłużnika. Mnie w postanowieniu komornik pisze że dłużnik ma alimenty do placania dla dwóch żon, i wiele innych długów.Jak mam odzyskac w tym kraju to co zasądzaone jest prawomocnym wyrokiem sądu.Czy w tym kraju prawo skupia sie tylko na ochronie praw złodziei ?
  Na dzień dziaisjszy od 10 lat bezrobotny dlużnik mieszka sobie spokojnie w swoim domu,płodzi dzieci na które płaci państwo i poszkodowani przez niego wierzyciele.
  Kto pomoże mi odzyskać moje wynagrodzenia za poł roku pracy.
  pozdrawiam.Jastęrzbianin.
  azymut21@wp.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.