Wniosek o wypłatę nadgodzin – wzór …


Wniosek o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych

Jeżeli chodzi o pracę w godzinach nadliczbowych, to pracownik nie może jej odmówić. Tutaj wystarczy, że pracodawca poprosi pracownika o dłuższe zostanie w pracy.

Wyjątkiem są pracownicę, które maja małe dzieci w wieku do 4 lat. One mają prawo odmówić pracy w godzinach nadliczbowych.  Pracy w nadgodzinach nie można w ogóle zlecać pracownicom, które są w ciąży.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi, który wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek:

  • 100 % jego stawki godzinowej za pracę w godzinach nadliczbowych , które przypadały w nocy, a także w niedzielę i święta, które nie są dla pracownika dniami jego pracy;
  • 50 % jego stawki godzinowej za pracę w godzinach nadliczbowych w dni powszednie.

Jeżeli chodzi o osoby, które pracują na stanowiskach kierowniczych, to nie mają one prawa do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ewidencja pracy w godzinach nadliczbowych

Pracodawca powinien odnotowywać godziny nadliczbowe np. w specjalnym zeszycie. Jest to jego obowiązek.

Gdy pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, to powinien on notować dokładnie, w jakich dniach pracował i ile to było godzin.

Następnie należy napisać wniosek o zapłatę. Będzie to dowód w sądzie, jeśli pracodawca nie będzie chciał zapłacić za nadgodziny.

Jak napisać wniosek?

Miejscowość, data – w prawym górnym rogu kartki wpisujesz nazwę miejscowości i datę złożenia wniosku do pracodawcy,

Dane i stanowisko pracownika – w lewym górnym rogu wniosku podajesz swoje imię, nazwisko, a także adres zamieszkania (adres do korespondencji),wpisujesz też swoje stanowisko w zakładzie pracy.

Nazwa pracodawcy – pod datą wpisz nazwę i adres zakładu pracy. Nie trzeba podawać nazwiska właściciela.

O co pracownik występuje do pracodawcy – tutaj napisz, ze domagasz się zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, zgodnie z kodeksem pracy (powołaj się na art. 1511 k.p., określa on dokładnie zasady obliczania dodatku za pracę, która była wykonana ponad obowiązujące normy czasu pracy).

Wykaz godzin nadliczbowych pracownika – we wniosku pisze ile przepracowałeś godzin nadliczbowych, za które pracodawca Ci nie zapłacił ani nie dał w zamian dnia wolnego, gdy pracodawca nie prowadził ewidencji czasu pracy, a sprawa będzie rozstrzygana w sądzie pracy, to będzie on musiał udowodnić Tobie, ze nie polecił Ci pracy w godzinach nadliczbowych.

Uzasadnienie wniosku –  tutaj krótko opisz okoliczności zlecenia Ci pracy w godzinach nadliczbowych (podaj nazwisko przełożonego, który zlecał pracę), wato pamiętać, że zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga jakieś szczególnej formy, polecenie pracy może zostać przekazane ustnie.

Podpis pracownika – na końcu podpisz wniosek.

Wniosek musi być sporządzony w dwóch egzemplarzach.

Tutaj znajdziesz wzór wniosku o wypłatę nadgodzin…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.