Jak wyliczyć dni urlopu?


Jak wyliczyć dni urlopu wypoczynkowego?

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego,którego nie może się zrzec. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi dni wolnych na odpoczynek i zapłacić za nie jak za dni,w których by on pracował.

Pracodawca,który nie wywiązuje się z tego obowiązku, łamie prawo (art.152 kodeksu pracy).

Warto jednak pamiętać, że prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje tylko wtedy,gdy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę (bez znaczenia tutaj jest to, czy jest to umowa na pełen etat czy w niepełnym wymiarze).

Pracownik,który zatrudniony jest na czas określony,ma prawo do odpowiedniej części urlopu wypoczynkowego. W przypadku umowy na pół roku – należy mu się urlop wypoczynkowy w wymiarze 50 % rocznego wymiaru urlopu (tzw. urlop proporcjonalny).

Osoby, które zatrudnione są na podstawie  umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie,umowa o dzieło) nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego oraz żadnego innego urlopu,który wynika z kodeksu pracy (urlop bezpłatny,urlop na żądanie).

Jak wyliczyć dni urlopu?

Pracownikowi już po miesiącu pierwszej pracy przysługuje prawo do odpoczynku. Jest to 1/12 rocznego urlopu wypoczynkowego (liczba ta będzie rosnąć z każdym kolejnym miesiącem).

Dla przykładu: Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę 1 sierpnia 2010 r. Prawo do urlopu nabywa już 31 sierpnia i jest to 1/12 z  20 przysługujących dni,czyli 1,6 dnia urlopu wypoczynkowego.

Pracownik,który pracuje krócej niż 10 lat ma prawo do minimalnego rocznego urlopu w wymiarze 20 dni.  Przy dłuższym stażu pracy urlop wzrasta do 26 dni wolnego.

Jeżeli chodzi o pracownika,który pracuje w niepełnym wymiarze,to jego urlop wypoczynkowy ustalany jest proporcjonalnie do czasu pracy,a niepełny dzień urlopu zaokrąglany jest w górę.

Warto także pamiętać, że do stażu pracy,od którego zależy długość urlopu wliczany jest też czas, w którym pracownik się uczył.

Tak więc, gdy pracownik skończył:

  • szkołę zasadniczą lub inną równorzędną szkołę zawodową, doliczany jest do jego stażu czas równy czasowi nauki, ale nie więcej niż 3 lata,
  • przy ukończeniu technikum (również po szkole zawodowej) –  doliczane jest 5 lat,
  • ukończone liceum ogólnokształcące – doliczane 4 lata,
  • ukończona szkoła policealna – doliczone 6 lat,
  • ukończone studia wyższe – doliczone 8 lat pracy (bez znaczenia jest tutaj rodzaj ukończonych studiów, a wiec studia magisterskie pięcioletnie, czy licencjackie trzyletnie).

Trzeba tutaj zaznaczyć, że  lata nauki nie mogą być sumowane i nie można też dodawać lat,gdy pracownik studiował kilka kierunków lub ich odejmować,gdy studia zostały ukończone wcześniej. Zawsze jest to 8 lat pracy.

Bez znaczenia jest to czy to była szkoła wieczorowa,dzienna czy też zaoczna, a także czy państwowa,czy publiczna.

Jeżeli chodzi okresy nauki nieukończonej,to nie są one wliczane do stażu pracy od którego zależy długość urlopu.

Tak więc pracownik z absolutorium,ale bez obrony pracy magisterskiej, będzie miał przez kadry zaliczoną tylko szkołę średnią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s