Sprzeciw pracownika od kary porządkowej


Sprzeciw od nagany pracodawcy – wzór

Pracodawca może ukarać pracownika, który łamie regulamin pracy. Zwykle pracodawca wymierza naganę, od której pracownik może się odwołać.

Pracownik, który uważa, że pracodawca niesłusznie ukarał go naganą ma prawo złożyć sprzeciw od kary porządkowej. Może to zrobić w ciągu 7 dni od daty otrzymania karty na piśmie.

Powinien to zrobić na piśmie i uzasadnić swój sprzeciw.

Pracodawca, który otrzyma sprzeciw pracownika, może go odrzucić lub uwzględnić. Może także zamienić naganę na upomnienie. Upomnienie jest ustne, tak więc ten wymiar kary jest łagodniejszy od kary na piśmie, a to dlatego, że nie znajdzie się do w aktach pracownika.

Pracodawca przed decyzją o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu, musi skonsultować to z związkami zawodowymi o ile takie działają w zakładzie pracy.

Uwaga! W sytuacji, gdy pracodawca nie ustosunkuje się do sprzeciwu pracownika w ciągu 14 dni od daty otrzymania sprzeciwu, to będzie to oznaczało, że uwzględnił odwołanie i pracownik niezostanie ukarany.

Jeżeli pracodawca nie uwzględni sprzeciwu od nagany pracownika, to będzie on musiał bronić się w sądzie pracy. Pozew należy złożyć w ciągu 14 dni od daty zawiadomienia przez pracodawcę o tym, że sprzeciw został odrzucony.

Uwaga! Warto pamiętać, że po roku nienagannej pracy nagana zostanie automatycznie usunięta z akt pracownika. Może też zostać wcześniej usunięta przez pracodawcę w wyniku jego dobrej woli.

Sprzeciw pracownika od kary porządkowej – jak napisać?

Dane pracownika – w lewym górnym rogu kartki należy podać swoje imię, nazwisko, i pełnione stanowisko. Adresu nie trzeba podawać, bo znajduje się on w aktach osobowych.

Data, miejscowość, nazwa zakładu pracy – w prawym górnym rogu kartki wpisuje się nazwę miejscowości oraz datę złożenia sprzeciwu. Niżej podaje się nazwę zakładu pracy im jego adres. Nie trzeba podawać nazwiska pracodawcy.

Wyrażony sprzeciw – pismo należy zacząć od oświadczenia, ze nie zgadzamy się z nałożoną na nas karą. Warto powołać się na art. 112 &1 kodeksu pracy (jest to przepis, który pozwala pracownikowi odwoływanie się od kar porządkowych – upomnienia, nagany).

Uzasadnienie sprzeciwu sprzeciw należy uzasadnić, by pracodawca mógł mieć podstawy do cofnięcia nałożonej kary, a wiec opisujemy okoliczności, które były powodem ukarania przez pracodawcę, Warto podać nazwiska pracowników, którzy mogą potwierdzić nasza opinię.

Prośba o wykreślenie kary
– pismo kończymy prośbą do pracodawcy o usunięcie z naszych akt pracowniczych informacji o ukaraniu karą porządkową.

Podpis – na końcu pismo należy podpisać. W przypadku pisma na komputerze, podpis musi być odręczny. Można też całe pismo napisać odręcznie.

Wzór sprzeciwu pracownika od wymierzonej kary porządkowej

sprzeciw od kary porządkowej

Tutaj znajdziesz wzory pism, artykuły, porady, ciekawostki…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

3 myśli na temat “Sprzeciw pracownika od kary porządkowej

  1. Czy po dostaniu w pracy kary nagany a później kolejnej notatki służbowej która odrazu zamienia sie w kolejną nagane jest słuszne z prawem przy wykroczeniu takim że sama sobie (kasjerka) zapłaciłam za zakupy na przerwe jest dużym przestepstwem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.