Skarga na pracodawcę – jak złożyć?


Skarga na pracodawcę

W sytuacji, gdy pracodawca nie przestrzega przepisów prawa pracy, pracownik ma prawo złożyć na niego skargę do okręgowego inspektoratu pracy lub jednego z jego oddziałów znajdujących się w miastach wojewódzkich (adresy dostępne na stronie pip.gov.pl).

W ciągu 30 dni od otrzymania skargi inspektorat (lub oddział) będzie miał obowiązek podjąć odpowiednie działania.

Może to być np. przeprowadzenie bez uprzedzenia kontroli w zakładzie pracy, która będzie polegała m.in. na przejrzeniu wszystkich dokumentów pracodawcy (obowiązkiem pracodawcy jest ich udostępnienie).

Jeżeli złożona skarga się potwierdzi, to inspektor wyda pracodawcy nakaz wypełnienia jego obowiązków (np. wypłata zaległego wynagrodzenia, zapłata za nadgodziny ). Jeżeli pracodawca się nie podporządkuje, to może zostać ukarany kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Jeżeli kontrola PIP nic nie da, to pracownik może szukać sprawiedliwości na drodze sądowej

Pozew przeciwko pracodawcy należy złożyć w sądzie pracy, który jest właściwy dla siedziby zakładu pracy. Pozew nie jest związany z żadnymi opłatami, ale, gdy pracownik domaga się kwoty, która przekracza 50 tysięcy złotych, to będzie musiał zapłacić tzw. wpis stosunkowy, a jego wysokość to 5 % żądanej sumy.

Trzeba też pamiętać o tym, ze jeżeli żądanie pracownika dotyczy kwoty, która jest nie wyższa niż 10 tysięcy złoty, to wystarczy wypełnienie specjalnego druku (druk dostępny w sądzie lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). W takim przypadku sąd rozpatrzy sprawę w tzw. postępowaniu uproszczonym.

Pracownik z pozwem przeciwko pracodawcy ma prawo wystąpić w ciągu trzech lat od dnia, w którym dowiedział się o naruszeniu prawa.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s