Prawa i obowiązki pracownika na zwolnieniu lekarskim


Pracownik na zwolnieniu lekarskim

Pracownik musi jak najszybciej powiadomić swojego pracodawcę o tym, że jest chory. Najlepiej nie później niż drugiego dnia choroby. Jeżeli jest obłożnie chory lub nieprzytomny, to w takim przypadku oczywiście może nastąpić przekroczenie terminu.

Pracodawca powinien zostać powiadomiony o chorobie osobiście przez pracownika, przez inną osobę, e-mailem lub listem poleconym (tutaj datą powiadomienia będzie data na stemplu pocztowym).

Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia (do tego okresu wliczane są soboty oraz niedziele). Jeżeli pracownik zapomni  dostarczyć zwolnienie w tym terminie, to spowoduje to obniżenie zasiłku chorobowego.

Prawo do wynagrodzenia

Wynagrodzenie chorobowe, to zwykle 80 % wynagrodzenia za pracę pracownika. Pracodawca może zadecydować inaczej i wypłacić pracownikowi więcej niż 80 %, ale nie ma prawa do zapłacenia pracownikowi mniejszego wynagrodzenia chorobowego.

Pracownikowi przysługuje 100 % wynagrodzenia, gdy niezdolność do pracy powstała  w wyniku wypadku w drodze do pracy lub gdy zachoruje pracownica w okresie ciąży.

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej ani u dotychczasowego, ani u innego pracodawcy. Nie ma prawa podejmować działań, które mogą przedłużyć niezdolność do pracy (remont domu, wyjazd na wczasy).

Jeżeli zwolnienie lekarskie zostanie wykorzystane niezgodnie z jego celem i zostanie to wykryte, to będzie to przyczyną utraty prawa do zasiłku chorobowego. Może to także być powodem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS

Organ ten ma prawo do przeprowadzenia kontroli w miejscu pobytu chorego pracownika lub w siedzibie ZUS. Na podstawie badania lekarz orzecznik potwierdzi lub podważy diagnozę lekarza, który wystawił zwolnienie.

Pracownik może również zostać skierowany na dodatkowe badania lub może zostać mu skrócony okres zwolnienia.

Podstawa prawna:
DzU z 2005 r. nr 31 , poz. 267, art. 41 Kodeksu pracy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s