Wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny


Udzielenie czasu wolnego za nadgodziny

Pracownikowi , który pracował w godzinach nadliczbowych należy się wynagrodzenie (zgodnie z jego stawką godzinową) za każdą przepracowaną godzinę oraz  dodatek pieniężny lub czas wolny.

Decyzje o bonusie za pracę w godzinach nadliczbowych zwykle podejmuje pracodawca.

Może się tak zdarzyć, że pracownik będzie wolał otrzymać czas wolny niż dodatek pieniężny i wtedy może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych.

Warto więc poznać zasady obowiązujące przy udzielaniu czasu wolnego za pracę w nadgodzinach.

1. Pracownikowi, który sam z własnej inicjatywy złoży wniosek o udzielenie czasu wolnego, pracodawca udzieli go w proporcji: 1 godzina za 1 nadgodzinę.

Przykładowo pracownik ma przepracowane 8 nadgodzin i wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych. Otrzyma 8 godzin wolnego i będzie mógł je wykorzystać w wybranym terminie (za zgodą pracodawcy)

2. Jeżeli to pracodawca udzieli pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny, to kodeks pracy nakazuje mu wtedy udzielić czasu wolnego w proporcji: 1,5 godziny za 1 nadgodzinę.

Przykładowo pracownik ma przepracowane 8 nadgodzin i pracodawca zaproponował zamiast dodatku pieniężnego czas wolny. Pracownik otrzyma wtedy 12 godzin wolnych.

Jak napisać wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny?

Dane pracownika – w lewym górnym rogu kartki należy wpisać swoje imię, nazwisko, stanowisko i ewentualnie adres zamieszkania (ale nie jest to konieczne).

Data, miejscowość, nazwa firmy – w prawym górnym roku kartki należy wpisać nazwę miejscowości oraz datę złożenia wniosku do pracodawcy, a poniżej pełną nazwę i adres miejsca pracy.

Prośba do pracodawcy – tutaj powołujemy się na kodeks pracy (jako podstawę prawną podajemy art. 151 i 1512 k.p.) i prosimy pracodawcę o udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Trzeba napisać w jakich dniach pracowaliśmy dłużej i ile łącznie jest to godzin nadliczbowych. Potwierdzenie tych godzin nie będzie potrzebne, bo to pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Uzasadnienie wniosku – tutaj krótko uzasadniamy wniosek, czyli piszemy, ze mamy 8-godzinny dzień pracy i każda godzina, którą przepracujemy ponad tą normę jest dla nas godziną nadliczbową. Można też napisać, kiedy chcemy wziąć czas wolny.

Podpis – wniosek na końcu trzeba podpisać odręcznie (czytelnie pełnym imieniem i nazwiskiem).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s