Komu przysługuje urlop wychowawczy?


Urlop wychowawczy

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje osobie, która:

  • jest pracownikiem,
  • przepracowała w swoim życiu co najmniej 6 miesięcy (łącznie u wszystkich pracodawców),
  • jest rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 4

Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 3 lata. Pracownik może go wykorzystać w nie więcej niż czterech częściach.

Dla pracownika, którego dziecko z powodu złego stanu zdrowia wymaga jego osobistej opieki, przewidziano specjalny urlop wychowawczy. Warunkiem jest potwierdzony stan zdrowia orzeczeniem o:

  • niepełnosprawności,
  • lub stopniu niepełnosprawności.

Pracownik może skorzystać z takiego urlopu w wymiarze do 3 lat, jednak nie dłużej niż do czasu ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 2 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia.

Warto pamiętać, że pracodawca nie może w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.

Wyjątkowymi sytuacjami, w których pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, podczas, gdy ten przebywa na urlopie wychowawczym są:

  • ogłoszenie przez pracodawcę upadłości lub likwidacji zakładu pracy,
  • przyczyny, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym, ma także prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub nowego pracodawcy, inną działalność, naukę lub szkolenie. Ale musi pamiętać o tym, że nie może to kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Pracownik, który będzie chciał wcześniej wrócić do pracy, może za zgodą pracodawcy zrezygnować w każdym momencie z urlopu wychowawczego.

W innym przypadku, pracownik ma obowiązek powiadomić swojego pracodawcę o zamierzonym powrocie do pracy najpóźniej na 30 dni przed planowanym terminem.

Obowiązkiem pracodawcy jest dopuszczenie do pracy pracownika, który zakończy urlop wychowawczy lub zrezygnuje z jego części:

  • na dotychczasowym stanowisku, gdy nie będzie takiej możliwości, to musi to być równorzędne stanowisko z tym, które było zajmowane przed urlopem lub inne, które odpowiada kwalifikacjom zawodowym pracownika,
  • za wynagrodzeniem, które jest nie niższe od wynagrodzenia za pracę, które przysługiwało pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Pracownik, który nie chce poświęcić całego czasu na opiekę nad dzieckiem, a tylko ograniczyć aktywność zawodową, powinien złożyć u pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, maksymalnie do połowy pełnego wymiaru, w okresie w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.

Wniosek powinien być złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze. Pracodawca ma wtedy obowiązek uwzględnienia takiego wniosku.

Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie, w którym pracownik złoży wniosek o obniżenie czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy. Jednak nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Rozwiązanie umowy jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, które opisane są wyżej.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s