Jak podwyższyć emeryturę?


Podwyższenie emerytury

Emeryci, którzy chcą zwiększyć swoje świadczenie, powinni dokonać ponownego przeliczenia emerytury.  Jest to najprostszy sposób  na wyższą emeryturę.

Ponowne przeliczenie emerytury

O ponowne przeliczenie emerytury może wystąpić każdy emeryt, który odnalazł jakieś dokumenty kadrowe.

Posiadając takie dokumenty, będzie można złożyć wniosek o doliczenie nieuwzględnionego dotąd okresu ubezpieczenia lub uwzględnienie innych zarobków od tych, które zostały wskazane w pierwotnym wniosku o przyznanie świadczenia emerytalnego.

O ponowne przeliczenie emerytury można także wystąpić, gdy emeryt, który urodził się przed 1949 r., poszedł na wcześniejszą emeryturę, a potem nadal pracował. Może wtedy wystąpić z wnioskiem o przeliczenie emerytury w oparciu o dodatkowy staż pracy.

Warunkiem jest przepracowanie (będąc już uprawnionym do wcześniejszej emerytury) minimum 30 miesięcy i osiągniecie wieku emerytalnego (60 lat –  kobieta, 65 – mężczyzna).

Następnym powodem do przeliczenia świadczenia emerytalnego jest praca po przyznaniu zwykłej emerytury. Jest to przywilej wszystkich emerytów, także tych, których emerytura została wyliczona już na nowych zasadach. Emeryt, który płaci składki na ubezpieczenie emerytalne powiększa swój kapitał w I filarze (indywidualne konto w ZUS), a co za tym idzie zwiększa swoją emeryturę.

Przeliczenie wysokości emerytury, którego podstawą jest zwiększony kapitał na koncie – będzie możliwe po roku od momentu przyznania świadczenia, gdy emerytura została wyliczona na nowych zasadach. Emeryci ze świadczeniem wyliczonym na starych zasadach mogą składać wniosek bez żadnego ograniczenia czasowego.

Kolejna grupa emerytów, która może wystąpić z wnioskiem o wyższe świadczenie, to osoby, które przeszły na emeryturę przed 2009 r., a wysokość ich świadczenia została wyliczona przez ZUS z wykorzystaniem tzw. „okresów zerowych”.

Chodzi tutaj o to, że osoba w  momencie składania wniosku o przyznanie renty lub emerytury mogła udowodnić, ze pracowała, ale nie posiadała dokumentów, które poświadczyłyby wysokość zarobków.

ZUS wyliczając emeryturę uznawał te okresy za „składkowe”, ale przyjmował, ze zarobki w tym czasie wynosiły 0 zł.

Obecnie (postępuje się tak od stycznia 2009r.) przeliczając emeryturę lub rentę zamiast zerowych zarobków, wpisuje się minimalne wynagrodzenie za pracę, które obowiązywało w danym okresie.

Wniosek można składać w dowolnym terminie.

Trzeba pamiętać, że jeżeli nawet po przeliczeniu świadczenia, emerytura lub renta okażą się mniejsze, to ZUS nie obniży wypłaty, tylko zachowa ją na dotychczasowym poziomie.

Gdzie złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek należy złożyć (ZUS nie przeliczy emerytury lub renty sam) w swoim oddziale ZUS-u. Wraz z wnioskiem trzeba dołączyć dokumenty, które uzasadnią prośbę o ponowne przeliczenie świadczenia (np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, formularz ZUS – Rp 7).

Dodatkowe dokumenty nie będą potrzebne, gdy ponownie przeliczane będzie świadczenie, którego wysokość została obliczona z wykorzystaniem „okresów zerowych”.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s