Zapisy dotyczące czasu pracy w regulaminie pracy


Czas pracy w regulaminie pracy

Niektóre unormowania czasu pracy muszą znaleźć się w regulaminie pracy. Dotyczy to stosowanych systemów i rozkładów czasu pracy, obowiązujących pracowników okresów rozliczeniowych, pory nocnej oraz limitów godzin nadliczbowych. Ponadto w regulaminie pracodawca może wprowadzić inne, niż wynikające z kodeksu pracy, godziny przypadania niedzieli i święta.

Ważne! W regulaminie pracy nie wprowadza się systemu skróconego tygodnia pracy oraz systemu weekendowego czasu pracy. Te bowiem wprowadzane są na pisemny wniosek pracownika w postanowieniach umowy o pracę.

System podstawowy – stałe dni i godziny pracy

WZÓR

1. Czas pracy pracowników wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

2. Pracownicy administracji wykonują pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Wyjaśnienia do wzoru: Stosowanie systemu podstawowego, w którym pracownicy wykonują pracę w stale tych samych dniach i godzinach, nie wymaga tworzenia harmonogramów.

System podstawowy: zmianowa organizacja czasu pracy

WZÓR

1. Czas pracy pracowników wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

2. Pracownicy produkcji wykonują pracę od poniedziałku do niedzieli w 3-zmianowej organizacji czasu pracy, w której I zmiana przypada w godzinach od 6.00 do 14.00, II zmiana przypada w godzinach od 14.00 do 22.00, III zmiana przypada w godzinach od 22.00 do 6.00.

3. Pracownicy administracji wykonują pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

4. Pracownicy wykonują pracę zgodnie z obowiązującymi ich harmonogramami czasu pracy.

Wyjaśnienia do wzoru: Podstawowy system czasu pracy może być połączony z organizacją zmianową, a co za tym idzie – przewidywać pracę nie w stałych godzinach, lecz o różnych porach dnia, a nawet w nocy. Taka organizacja wymaga jednak tworzenia harmonogramów czasu pracy.

Ruchoma organizacja czasu pracy

WZÓR

1. Czas pracy pracowników wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

2. Pracownicy administracji wykonują pracę od poniedziałku do piątku.

3. Pracownicy rozpoczynają pracę pomiędzy godziną 8.00 a 10.00 i kończą po przepracowaniu 8 godzin.

4. Ponowne przyjście do pracy w tej samej dobie pracowniczej, przypadające w dopuszczalnych godzinach rozpoczynania pracy, nie skutkuje powstaniem pracy nadliczbowej, jeśli nie wynika z polecenia pracodawcy.

Wyjaśnienia do wzoru: Pracownicy zatrudnieni w systemie podstawowym mogą być zatrudnieni w tzw. ruchomej organizacji czasu pracy, w której nie ma ścisłych godzin rozpoczynania pracy, lecz pracownik powinien rozpocząć jej wykonywanie we wskazanych przez pracodawcę ramach czasowych. Ramy te muszą być tak wyznaczone, aby pracownik rozpoczynając pracę w danym dniu – najpóźniej jak może, oraz w kolejnym dniu – najwcześniej jak może, miał zapewnione nie mniej niż 11 godzin odpoczynku. W każdym przypadku pracownik po przepracowaniu 8 godzin powinien zakończyć pracę.

Uwaga! Co prawda inspekcja pracy twierdzi, że zapis dotyczący ruchomej organizacji czasu pracy powinien się znajdować w umowach o pracę pracowników, czyli że sam zapis regulaminu nie wystarczy, aby wprowadzić taką organizację. Niemniej jednak w razie kontroli można podważyć takie stanowisko, twierdząc, że ruchomy czas pracy jest dla pracowników postanowieniem korzystniejszym niż przepisy powszechne, i jako taki może być wprowadzony w regulaminie pracy (a niekoniecznie w umowie o pracę).

Artykuł jest fragmentem publikacji Czas pracy – 37 gotowych wzorów z opisem

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.