Kapitał ludzki dofinansowanie


Program kapitał ludzki 6.2

Osoby, które mają większe potrzeby finansowe przy zakładaniu firmy, mogą starać się o pieniądze z działania 6.2 programu „Kapitał ludzki”. Można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 40 tys. zł.

Kto może starać się o dofinansowanie?

Jest to pomoc finansowa dla różnych grup. Wszystko zależne jest od projektu, do którego zgłosi się osoba starająca się o dofinansowanie.

Najczęściej dotacje adresowane są do osób, które są długotrwale bezrobotne, a więc tych, którzy pozostają bez pracy przez ponad 12 miesięcy, osób pracujących i nieaktywnych zawodowo, uczących się, które zamierzają założyć własną firmę.

Gdzie trzeba się zgłosić?

Jeżeli chodzi o dotacje z działania 6.2 programu „Kapitał Ludzki”, to tutaj wygląda to troszeczkę inaczej niż w przypadku dofinansowania z urzędu pracy. Na początku należy poszukać listy realizowanych projektów na terenie województwa.

Dostęp do niej można uzyskać w urzędzie marszałkowskim lub wojewódzkim urzędzie pracy.  Znajduję się ona zawsze na ich stronach internetowych.

Po odnalezieniu projektów, zgłaszamy się do podmiotów, które wygrały konkursy na prowadzenie projektów z działania 6.2 ” Kapitał Ludzki”. To one rozdzielają pieniądze.

Tutaj trzeba wiedzieć, że w działaniach programu 6.1 i 6.2 „Kapitał Ludzki” zawsze są pośrednicy. W przypadku programu 6.1 dotacje zawsze daje urząd pracy, a w 6.2 może to być urząd pracy, urząd miasta, może to także być np. firma lub organizacja pozarządowa, która wygrała specjalny konkurs na rozdzielanie funduszy unijnych.

Kto konkretnie wypłaca dotacje w ramach programu „Kapitał Ludzki” i na co można otrzymać pieniądze – dowiemy się dokładnie w urzędzie marszałkowskim lub w wojewódzkim urzędzie pracy.

Kto ma największe szansę na pieniądze?

W przypadku „Kapitału Ludzkiego” instytucje, które rozdzielają pieniądze unijne  mogą sobie z góry założyć, ze będą preferować określone osoby czy też grupy osób.

Dla przykładu: może to być np. grupa 50 +, czyli pięćdziesięciokilkuletnie osoby, które chcą założyć swoją firmę lub np. młodzi ludzie, do 25 roku życia, absolwenci liceów profilowanych i szkół zawodowych itp.

Jak wygląda procedura przyznania dotacji?

Wygląda to trochę inaczej niż w przypadku programu 6.1. Tutaj początkowo analizuje się formularze zgłoszeniowe, w których zawarty jest pomysł na firmę. Jest to kilka stron wniosku.

Tutaj trzeba pamiętać o tym, że za każdym razem formularze są oceniane przez inne komisję, które kierują się nieco innymi kryteriami.

Dlatego tak ważne jest, by pomysł na nasz biznes był realny. Po prostu nasz przyszła firma musi zarabiać.

Jeżeli komisja oceniająca wnioski będzie miała wątpliwości co do tego, co jest we wniosku, to osoba, która stara się o dotacje zostanie zaproszona na rozmowę.

Podczas rozmowy zostanie zapytany o wizję swojego biznesu, jak go sobie wyobraża i dlaczego uważa, że odniesie sukces.

Następnie trzeba będzie wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu i napisać biznesplan. Biznesplan zostanie oceniony przez ekspertów.

Jak zwiększyć swoje szansę?

Przede wszystkim trzeba posiadać dobry pomysł na biznes.

Kiedy trzeba będzie oddać pieniądze?

Pieniądze trzeba będzie zwrócić – podobnie jak przy dotacji z urzędu pracy, gdy nasza firma nie przetrwa roku na rynku oraz także wtedy, gdy w ciągu roku od rozpoczęcia działalności gospodarczej mocno zmienimy profil firmy (np. firma budowlana zmieni się w bar z fast-foodem ).

Skorzystaj z ostatniej szansy na pozyskanie funduszy unijnych dla własnej firmy, miasta, gminy lub po prostu świetnego pomysłu!

Skorzystaj z doświadczenia Anny Szymańskiej, która pozyskała już ponad 150 milionów złotych ze środków unijnych»

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s