Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności


Dotacja z urzędu pracy

pomoc finansową na rozpoczęcie działalności gospodarczej może starać się osoba bezrobotna, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Bezrobotny może zazwyczaj otrzymać pomoc w wysokości sześciokrotnego średniego wynagrodzenia za pracę (maksymalnie 23 761,8 zł).

Czy każdy bezrobotny ma szanse na pieniądze?

Nie.

Dotacji nie dostanie bezrobotny, który:

 • prowadził działalność gospodarczą w ciągu ostatniego roku,
 • w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały dzień złożenia wniosku odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego,
 • w czasie pięciu lat, które poprzedzały dzień złożenia wniosku dostał już jakieś dofinansowanie lub pożyczkę z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych,
 • w okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku był skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Spełniam wszystkie wymagane kryteria – na co będę mógł wydać pieniądze?

Uzyskane środki finansowe będzie można przeznaczyć na zakup narzędzi i urządzeń ( np. można kupić wiertarkę lub oprogramowanie). Pieniędzy nie można jednak przeznaczyć na pokrycie kosztów administracyjnych (np. opłacenie składek ZUS, abonamentu telefonicznego itp.).

Jeżeli chodzi o inne cele, to zwykle wprowadza się procentowe limity (np. na zakup towaru będzie można wydać do 40 %, na reklamę do 20 % itp.)

Na zakup samochodu raczej pieniędzy też nie dostaniemy.

Szansa na dofinansowanie wzrasta, gdy bezrobotny posiada wkład własny. Jest to doskonały sposób na przekonanie urzędników, że poważnie podchodzi się do biznesu, bo gdyby się nie udało, to traci się własne oszczędności.

To trzeba wiedzieć

Jeżeli działalność gospodarcza upadnie w ciągu 12 miesięcy lub podczas kontroli bezrobotny, który otrzyma dotacje nie będzie mógł wykazać sprzętu, którego zakup zadeklarował, to całą kwotę dotacji wraz z odsetkami będzie musiał zwrócić do urzędu pracy.

Podczas pierwszego roku prowadzenia firmy nie trzeba dokumentować zysków, urzędy pracy tego nie wymagają.

Zabezpieczenie

Zdarza się tak, że niektóre urzędy pracy będą wymagać od bezrobotnego zabezpieczenia. Zwykle jest  to poręczenie w postaci dwóch poręczycieli, którzy są zatrudnieni bezterminowo na umowę o pracę, przedsiębiorców lub emerytów, którzy uzyskują dochód miesięczny, który wynosi co najmniej 50 % średniej krajowej.

W urzędzie pracy trzeba będzie okazać odpowiednie dokumenty/zaświadczenia, które potwierdzą uzyskiwane dochody.

Pamiętaj! Gdy urzędnicy nie przyznają Ci dofinansowania, to jeszcze nic straconego. Można złożyć wniosek w kolejnym terminie z bardziej dopracowanym biznesplanem.

Reklamy

71 myśli na temat “Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności

  1. Tak. Ale w tym roku urzędy będą miały sześciokrotnie mniej pieniędzy na takie dofinansowanie.

   W 2010 r. urzędy pracy miały do dyspozycji na ten cel 1,2 mld zł, a w 2011 r. ta kwota zmniejszy się do jedynych 200,7 mln.

 1. Witam!

  Czy na dzialność internetową też można otrzymać dotacje np. sprzedaz kosmetyków w internecie i do tego usługi kosmetyczne na telefon?!

  Pozdrawiam

   1. tak moja znajoma dostala 40 tys. na sklep internetowy sprzedaje bizuterie.

    A to pewnie dotacja unijna …

   2. Witam!

    Zastanawiam sie nad otwarciem sklepu internetowego z biżuteria jak Twoja kolezanka. Chciałabym sie dowiedziec czy ten interes sie opłaca i jak Twoja kolezanka starała sie o tak wysoka dotacje. Jezeli mozesz odpisz na e-maila smerfetka987@interia.eu z góry Dziękuje i Pozdrawiam 🙂

 2. Witam. Czy orientuje się Pan od kiedy będę przyjmowane wnioski o dotacje z UP na rozpoczęcie działalności gospodarczej?Gdzie można zaciągnąć takich informacji?

 3. Witam,

  Od 1 maja będę osobą bezrobotną(obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim),w maju chciała bym założyć własna działalność i starac sie o dofinansowanie z UP, stąd moje pytanie:jak długo trzeba byc osoba bezrobotną aby starac sie o dotację?

  Pozdrawiam i dziękuje za informację

 4. witam serdecznie.
  szukam osoby która odpłatnie lub pomoże mi w opracowaniu wniosku o dofinansowanie z UP na założenie działalności gospodarczej firma budowlana 698-024-300
  pozrawiam: Robert

 5. Witam
  Pracuje na podstawie umowy o prace na pelny etat, chcialbym jednakze zalozyc takze dzialalnosc gospodarcza i sprzedawac produkty sprowadzone zza granicy, prosze o informacje czy moge starac sie o jakas dotacje? oczywiscie wezme kredyt ale jakas forma dotacji bylaby mile widziana.

 6. jak wygląda sprawa w przypadku rencisty?……….rejestracja jako bezrobotny ( 1-szy krok ) wymaga chyba zawieszenia renty.

  1. To już zależy od tych co je przyznają .

   W tym roku w ogóle będzie bardzo ciężko, bo jest o wiele mniej przeznaczonych na to pieniędzy …

 7. mam pytanie: obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do końca sierpnia, a od września chciałabym otworzyć działalność-żłobek. Czy mam szanse na pozyskanie pieniędzy z UP?ewentualnie unijne,jakie?

 8. O dotacje z UP w ogóle będzie trudno, bo obecnie obcięto fundusze na ten cel, ale można próbować…

  Jeżeli chodzi o dotacje unijne , to można postarać się o pieniądze z Programu Kapitał Ludzki …

 9. Witam. Mam pytanie związane z dofinansowaniem z UP. Od miesiąca jestem zarejestrowany jako bezrobotny po stracie pracy z winy pracodawcy. Myślę nad własną działalnością w postaci sklepu internetowego, i ewentualnym zakupie auta dostawczego np Citroen Berlingo. Realne szanse?

  1. „Realne szanse?”

   Trzeba próbować i to jak najszybciej, bo pieniędzy na dotację jest teraz o wiele mniej po cięciach funduszy na ten cel..

   1. Witam,
    byłem dzisiaj w jednym z Warszawskich UP, okazuje się że jeszcze nie mają opracowanego budżetu na dofinansowania.
    Do cholery przecież zaraz mamy koniec pierwszego kwartału….

 10. moje pytanie chce otworzyc i wspolpracowac z PP jako agent pocztowy czy dostane jakies dotacje np na sprzet, nie mam zadnego wkladu własnego oprocz tego umysalowego ze nam sie na tej pracy.

 11. witam planuje założyć 1 osobową działalność gospodarczą budowlaną która będzie działać za granicą czy będą problemy z uzyskaniem dotacji na sprzęt narzędziowy lub reklamę pozdrawiam

 12. Witam. Zamierzam otworzyc lodziarnie, mam okolo 50tys zl wkladu wlasnego, czy to jest gwarantem otrzymania dotacji z UP??

 13. Witam moj mąż jest zarejestrowany w urzedzie pracy od mieś. chcieli byśmy otworzyc catering lub pub czy dostaniemy na t dofinanowanie i w jakiej kwocie moga nam to przeznaczyc i czy musimy miec juz np miejsce na to przeznaczne zeby o wpisac do biznes planu.i czy np moge ja t prowadzic tylko z mezem i bc zaudniona niego czyli razem 2 osoby?

  1. Najlepiej udać się do swojego UP i tam wszystko dokładnie wytłumaczą. Co urząd pracy, to inne kryteria i inne zasady przyznawania dotacji. W tym roku jest mniej funduszy przeznaczonych na ten cel, wiec może być trudno…

 14. Witam

  Jestem osoba bezrobotna(tydzień) znalazłam prace, jednak w gre wchodzi zalozenie wlasnej dzialalnosc, czy w takim przypadku moge sie strac o dodatek na dojazdy i pieniadze(350 zł przez pół roku) z tego tytulu ze sama znalazlam prace??pozdrawiam

  1. Dodatek za dojazdy jest dla stażystów, a nie pracowników. Zwrot kosztów przejazdu, otrzymują, jeśli odbywają staż poza miejscem zamieszkania, a dojazd zabiera im ponad 3 godziny.

   1. Do dodatku aktywizacyjnego ma prawo osoba bezrobotna, która ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

 15. Witam,
  Jestem studentką i chciałabym otworzyć działalność gospodarcza – sklep z biżuterią artystyczną, czy mam szanse dostać dotacje?

 16. Chcę przejąć sklep spożywczy z towarem,jak to wygląda jeśli chodzi o kwotę przeznaczoną na zakup towaru? I jaka kwotę mogę otrzymać?

 17. witam, Chciałam otworzyć swój własny salon fryzjerski, dotacje z UP będzie ciężko otrzymać, czy mam szanse na jakiekolwiek dotacje unijne?

 18. Witam serdecznie,
  jednym z warunków umowy przy otrzymaniu dotacji jest niepodejmowanie zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Czy ew. zawarcie kontraktu menedżerskiego w formie cywilnoprawnej może być potraktowane jako złamanie warunków umowy przyznanej dotacji ?

 19. Witam. Czy jest szansa otrzymania dotacji z UP na usługę stylizacja paznokci, ale bez lokalu lecz z dojazdem bezpośrednio do klienta

  1. Czy jest szansa ? Szansa zawsze istnieje, ale jak to będzie w praktyce, to wiedzą tylko Ci co przyznają dotacje.

 20. Witam!
  Dobiero zaczęłam poruszać się w tym temacie, jestem 6 miesięcy bezrobotną i od roku nie prowadzę działalności (byłam wspówłaścicielem). Chciałabym założyć firmę produkcyjną związaną również z organizacją,obsługą imprez. Czy mogę starać się równocześnie o dotacje unijne i na założenie firmy z urzędu pracy? Nie wiem jak do tego podejść, będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam,
  Kamila

 21. Witam mam pytanie
  Gdzie mogę dowiedzieć się o projektach dofinansowania w powiecie podkarpackim z UE na pierwszą działalność
  Jest ponoć mnóstwo takich projektów ale gdzie nie zapytam o info to we wszystkich nabór już został zakończony
  Czy jest gdzieś jakiś spis wszystkich aktualnych ?
  Po pytaniu w PUP czy są pieniądze na dofinansowanie pierwszej działalności pani odpowie że nie(zakładając że pani jest leniwa i nie chce jej się nic),gdzie mogę to sprawdzić ?

  Pozdrawiam
  Krzysztof

 22. Pochodzę z miasta Łodzi i mam pytanie …..
  Czy jako osoba pracująca mogę starać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej a jeśli tak to w jakich instytucjach ?
  Gdzie mogę znaleźć informacje o terminach składania ofert …

 23. witam serdecznie! mam pytanie: Przebywam i pracuję za granicą lecz planuję w najbliższym czasie wrócić do kraju i otworzyć własną działalność i chciałbym pozyskać pieniądze z UP+ oczywiście mój własny wkład który znacznie przewyższy kwotę dotacji. Czy mam jakieś szanse dostać dotacje z UP

 24. Witam. Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową firmę sprzątającą, na którą dostałam dofinansowanie z urzędu pracy. Wiem, że przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności nie mogę podjąć innego zatrudnienia, bo taka jest umowa. Ostatnio dostałam zlecenie od firmy na sprzątanie lokalu. Właściciel firmy chce ze mną podpisać umowę na stałe sprzątanie jego firmy. Miała to być umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Jednak ja nie wiem czy mogę podpisać taką umowę. Czy wówczas nie złamie warunków umowy z urzędem pracy. A może jakoś inaczej sporządza się umowy na sprzątanie w takim wypadku? Właściciel firmy nalega, a mi bardzo zależy na takim stałym zleceniu sprzątanie.

 25. Pingback: Anonim
 26. W Urzędzie Pracy otrzymałam informację, że w biznes planie zakładam dochody które będę uzyskiwać z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, co więcej po podpisaniu umowy wydaniu otrzymanych pieniędzy Urząd Pracy ma prawo kontrolować moje dochody. Czy to prawda?

 27. Witam mam pytanko.chce otworzyć działalnosc tz,dekoracjee sal weselnych ,na co moge przeznaczyc pieniadze które dostane z pup.

 28. pracuje za granica i chciałbym założyć własna działalność i starać się o dofinansowanie z UP i płacić podatki w Polsce czy mogę się starać ??????

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s