Do kiedy zaległy urlop?


Zaległy urlop wypoczynkowy

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył do niego prawo (np. za 2010 r. do końca 2010 r.)

Jednak zachodzą sytuacje, gdy z jakiś względów nie jest to możliwe. Wtedy, zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca musi udzielić zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału roku następującego po tym, w którym pracownik, nabył  prawo do wypoczynku.

Gdy pracodawca nie zastosuje się do tego przepisu, to w razie kontroli inspekcji pracy może zostać ukarany grzywną za wykroczenie przeciwko prawo pracownika.

W sytuacji, gdy pracownik nie chce skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego, pracodawca może go na niego wysłać w terminie od 1 stycznia do 31 marca. Pracownik nie będzie musiał wypisywać wniosku urlopowego, bo otrzyma od pracodawcy polecenie służbowe.

Jeżeli chodzi o ekwiwalent urlopowy, to jego wypłata będzie możliwa, gdy osoba zatrudniona nie zdążyła wykorzystać urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

To musisz wiedzieć! Gdy pracownik z jakiegoś powodu nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, to mu on nie przepada. Prawo do urlopu przedawnia się dopiero po trzech latach.

Warto pamiętać także o tym, że pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na termin urlopu wypoczynkowego, niezależnie od tego, czy jest to aktualny czy zaległy urlop.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.