System równoważnego czasu pracy


Równoważny czas pracy

Kodeks pracy dopuszcza przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy pracownika, ale nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza miesiąca.

Dobowy wymiar czasu pracy, który zostanie przedłużony, równoważy się krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Równoważny system czasu pracy można zastosować, gdy uzasadnia to rodzaj pracy lub lub jej organizacja. W tym systemie czasu pracy, gdy zaistnieją szczególnie uzasadnione przypadki, można przedłużyć okres rozliczeniowy, jednak nie więcej niż do 3 miesięcy, a gdy wykonywane pracę uzależnione są od pory roku lub warunków atmosferycznych –  okres rozliczeniowy może być przedłużony nie więcej niż do 4 miesięcy.

Pracodawca dzięki zastosowaniu równoważnego systemu czasu pracy może planować pracę w wymiarze, który przekracza 8 godzin na dobę, a wiec może to być 9,10,11, a na wet 12 godzin.

Gdy praca polega na dozorze urządzeń lub związana jest z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, pracodawca może zastosować równoważny system czasu pracy, gdzie dopuszcza się przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin.

Tutaj okres rozliczeniowy nie może jednak być dłuższy niż 1 miesiąc. System równoważnego czasu pracy nie zawsze zapewni pracownikowi 11-godzinny odpoczynek dobowy, dlatego przepisy przewidują w takiej sytuacji obowiązek udzielenia mu bezpośrednio po każdym okresie, w którym wykona on pracę w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynku przez czas, który odpowiada co najmniej liczbie przepracowanych przez niego godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego.

Jeżeli chodzi o pracowników, którzy pracują przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, pracowników zakładowych straży pożarnych oraz zakładowych służb ratowniczych, to można ich objąć system równoważnego czasu pracy, gdzie dopuszcza się przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 1 miesiąca (z możliwością przedłużenia do 3, a nawet 4 miesięcy).

Tutaj pracownikowi będzie przysługiwał okres równoważny odpoczynku po każdym okresie wykonania przez niego pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s