Czym zajmuje się sąd pracy?


Sąd pracy

Sąd pracy, to wydzielona jednostka sądu rejonowego oraz sądu okręgowego, który został powołany do rozpoznawania sporów, które wynikają ze stosunku pracy.

Pracownik może wnieść powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy bądź do sądu, w którego okręgu znajduje się firma, w której jest zatrudniony, mieszka lub ma siedzibę jego pracodawca lub w którego okręgu jest praca, była lub miał ją wykonywać.

Jeżeli chodzi o sprawy z zakresu prawa pracy, to większość z nich (np. o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy, o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, dotyczących kar porządkowych i świadectwa pracy) odbywa się przed sądem rejonowym – sądem pracy i jest to niezależne od wysokości roszczenia, które pracownik będzie chciał dochodzić.

Koszt postępowania przed sądem pracy

W przypadku spraw z zakresu prawa pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku opłat sądowych ( wpisy oraz opłaty kancelaryjne).

Inaczej ma się sprawa z kosztami, które związane są z wydatkami na czynności, które podejmowane są w toku postępowania (np. koszty opinii biegłego, należności świadków), a tymczasowo ponosi je Skarb Państwa. Zwolnienie nie obejmuje tych wydatków.

Sąd kończąc postępowanie, obciąża pracownika wydatkami, gdy zaistnieją szczególnie uzasadnione wypadki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.