Świadczenia przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy


Czasowa niezdolność do pracy – co przysługuje?

Pracownikowi za czas niezdolności do pracy wskutek:

1.choroby lub odosobnienia, które związane jest z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia za pracę, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy  przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

2. wypadku w drodze do pracy lub z pracy lub choroby, która przypada w czasie ciąży w okresie wskazanym w punkcie 1 – pracownik zachowuje prawo do 100 % wynagrodzenia za pracę.

3. poddania się niezbędnym badaniom lekarskim, które przewidziane są dla kandydatów na dawców komórek, tkanek oraz narządów, a także poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek oraz narządów – w okresie wskazanym w punkcie 1 – pracownik zachowuje prawo do 100 % wynagrodzenia za pracę.

Wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 1, powinno być obliczone według zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłacone za każdy dzień niezdolności pracownika do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Wynagrodzenie to:

  • nie ulega obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego,
  • nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia, które związane jest z chorobą zakaźną, która trwa łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach, które są określone w odrębnych przepisach.

Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące pracownika, który ukończył 50 rok życia, to dotyczą niezdolności pracownika do pracy, która przypada po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.