Praca na emeryturze


Praca na emeryturze

W ciągu ostatnich dwóch lat emeryci mogli jednocześnie pobierać świadczenia oraz wynagrodzenie za pracę, obecnie (od 1 stycznia 2011r.) osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowym zakładzie pracy bez rozwiązania umowy o pracę, będą musiały się zdecydować i wybrać: emerytura albo pensja.

Gdy emerytura była już pobierana przed 1.01.2011 r. i emeryt nadal pracuje na tej samej umowie o pracę, to ZUS wytrzyma mu wypłatę od 1 października 2011r.

Aby się tak nie stało trzeba będzie rozwiązać umowę o pracę do końca września.

Emeryt może wybierać: pracuje nadal, a emerytura poczeka lub rozwiązuje umowę o pracę i powiadamia o tym ZUS i wtedy świadczenie emerytalne zostanie wypłacone.

Następnie znów można się zatrudnić i pobierać obydwie wypłaty, a to dlatego, że zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy emerytalnej zmiany nie dotyczą tych osób, które skończyły pracę, wzięły emeryturę, a następnie zatrudniły się ponownie.

Jeżeli chodzi o osoby, które złożyły lub złożą wniosek o emeryturę w tym roku lub złożyły go wcześniej, ale warunki do niej (wiek) spełniają już teraz, powinny także przynajmniej na chwilę (na jeden dzień) rozwiązać umowę o pracę, by ZUS wypłacił im emeryturę.

Następnie zaraz po tym wolno bezie podjąć pracę u innego lub nawet tego samego pracodawcy.

Obecnie pracuje 33 % Polaków w wieku 55-64 lata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s