Kiedy Niemcy otwierają rynek pracy dla Polaków?


Rynek pracy w Niemczech dla polaków

Od 1 maja otworzy się dla Polaków rynek pracy w Niemczech. Pozwoli to swobodnie szukać lepszych niż w Polsce zarobków i pracować bez pozwolenia.

Obecnie zniesiono już wszelkie ograniczenia wobec pracowników sezonowych, zatrudnianych w rolnictwie, przetwórstwie owocowo-warzywnym, leśnictwie, tartakach, hotelarstwie oraz gastronomii.

Tak więc osoby z tymi zawodami nie muszą czekać do wiosny.

Osoby zainteresowane pracą w Niemczech mogą jej szukać na własną rękę lub skorzystać z licznych agencji pośrednictwa.

Pamiętaj! Agencje pośrednictwa nie mają prawa pobierać opłaty za pomoc w podpisaniu kontraktu od pracowników. Gdy Cię to spotka, to zrezygnuj z usług takiej agencji i poszukaj uczciwego pośrednika.

Na stronie http://www.kraz.praca.gov.pl sprawdzisz czy agencja działa legalnie.

Pracy za granicą szukamy zwykle kuszeni znacznie wyższymi zarobkami niż w Polsce. Lepsze pieniądze  można otrzymać szczególnie w zawodach, które nie wymagają wysokich kwalifikacji specjalistycznych.

Wynagrodzenie w wysokości tysiąca euro (ok. 4 tys. zł) można otrzymać w rolnictwie czy też pracując w fabryce.  Na większą pensje (około 1,5- 2 tys. euro miesięcznie – 6-8 tys. zł) może liczyć np. kucharz, który pracuje w dobrej hotelowej restauracji lub dobry barman czy kelnerka.

O wiele wyższe zarobki niż w Polsce czekają na specjalistów, przed którymi rynek pracy otworzy się w pełni w maju.

Pamiętaj! Najwięcej ofert pracy pojawi się w przemyśle (głównie maszynowym, samochodowym oraz chemicznym), a  także w dziedzinach, które związane są z opieką nad ludźmi starszymi i chorymi (co trzeci Niemiec to emeryt ) – służbie zdrowia i opiece społecznej. Swojej szansy w Niemczech mogą szukać wykwalifikowani robotnicy, inżynierowie, pielęgniarki i lekarze.

Wynagrodzenie minimalne w Niemczech

Płaca minimalna w tym kraju nie jest jednolita, bo ustalana jest samodzielnie przez poszczególne kraje związkowe. Jeżeli chodzi o landy zachodnie, to płaca minimalna wynosi około 7,6 euro na godzinę. W wschodnich Niemczech jest ona niższa – 6,4 euro na godzinę.

Rząd Niemiecki nosi się z zamiarem wprowadzenia jednolitej pensji minimalnej dla całego kraju na poziomie około 7 euro.

Pamiętaj! Zarówno zatrudnianie, jaki praca za wynagrodzeniem poniżej stawki minimalnej jest łamaniem prawa. Zgoda na niższe stawki (a Polacy się na to godzą) może stać się źródłem poważnych konfliktów w środowisku pracy.

Komu należy się zasiłek rodziny z Niemiec ?»»

Niemiecki w pracy – audio kurs
– Niemiecki W pracy obejmuje 11 lekcji związanych z pracą zarobkową, m. in. szukanie pracy, pisanie życiorysu i listu motywacyjnego, rozmowa kwalifikacyjna, konwersacje na bieżące tematy związane z funkcjonowaniem…

Zanim wyjedziesz do pracy – niemiecki – ebook
– Zanim wyjedziesz do pracy to: Idealna pomoc do opanowania podstaw języka w krótkim czasie Tematyka dialogów i ćwiczeń obejmująca typowe sytuacje za granicą Wzorcowe nagrania poprawnej wymowy…

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s