Kontrola zwolnienia przez ZUS


Jak ZUS kontroluje zwolnienia

ZUS  podczas choroby pracownika, ma prawo skontrolować go na dwa sposoby.

Może sprawdzić, czy lekarz, który wystawił zwolnienie, zrobił to prawidłowo i czy zwolnienie jest uzasadnione. Następnie może też sprawdzić, czy pracownik, który przebywa  na „L4” ( zwyczajowa nazwa ZUS ZLA) nie wykorzystuje przerwy w pracy na wakacje, porządki domowe i remonty oraz czy nie pracuje w tym czasie na rzecz innej firmy.

Gdy urzędnicy ZUS dopatrzą się uchybień, to pracownikowi zostanie odebrane prawo do zasiłku chorobowego, a może się tak zdarzyć, że zażądają zwrotu już pobranych pieniędzy.

Zwykle kontroli zostają poddani pracownicy, którzy pracują w małych firmach, które zatrudniają nie więcej niż 20 osób. Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku zasiłek chorobowy po 33 dniach choroby wypłaca ZUS, a nie pracodawca.

Jednak w dużych firmach też trzeba liczyć się z tym, że ZUS może skontrolować pracownika na zwolnieniu. Jeżeli firma zatrudnia ponad 20 pracowników, to pracownika na zwolnieniu chorobowym może skontrolować pracodawca. Ma on także prawo poprosić o to ZUS.

Pamiętaj! Z wnioskiem o kontrolę zwolnienia pracownika może zasadniczo wystąpić każdy. Może to być. np. „życzliwy” sąsiad. Gdy takie zgłoszenie nie będzie anonimowe, podlega weryfikacji.

Z urzędu ZUS kontroluje zwolnienia dłuższe niż 33 dni. W przypadku zwolnień krótszych, ZUS dokonuje kontroli prawie wyłącznie na wniosek pracodawcy.

Pamiętaj! ZUS ma prawo także skontrolować terminowość dopełnienia formalności przez pracownika.

Wedle przepisów, pracownik na dostarczenie zwolnienia do zakładu pracy (lub ZUS) ma siedem dni, gdy tego nie zrobi, od ósmego dnia jego wynagrodzenie za czas choroby zostanie obniżone o 25 %.

Pamiętaj! Jeżeli kontrola ZUS wykaże, że pracownik wykorzystywał zwolnienie chorobowe nieprawidłowo, to pracodawca ma prawo zwolnić go dyscyplinarnie z pracy.

Jakie prawa ma ZUS, pracodawca, a jakie pracownik?

  • pracownik może zostać wezwany na kontrolę do gabinetu lekarza ZUS, lekarz ma prawo odwiedzić go także w domu,
  • ZUS powinien zawiadomić pracownika o kontroli listem poleconym. Pracodawca nie musi tego robić,
  • gdy w czasie kontroli przez przedstawiciela pracodawcy nie będzie pracownika w domu, to nie oznacza to, że korzysta on niewłaściwie ze zwolnienia. Pracownik ma prawo wyjść do lekarza, czy apteki,
  • pracownik podczas kontroli nie musi leżeć w łóżku. Gotowanie obiadu, czy oglądanie telewizji nie ma wpływu na jego powrót do zdrowia.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.