Dobrze płatne zawody – jaki zawód wybrać ?


Czeka Cię wybór zawodu lub nie możesz znaleźć pracy w dotychczasowym zawodzie? A może czujesz się wypalony zawodowo i chcesz się przekwalifikować? Jeśli tak � poznaj 75 zawodów przyszłości, które dadzą Ci stabilną, dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę! Pamiętaj: praca nie musi być gorzkim obowiązkiem, ale może być słodką przyjemnością. Pytanie tylko, czy jesteś gotowy na taką rewolucję w swoim życiu. Jeśli tak � poznaj zawody przyszłości i rób to, co kochasz!Zawód przyszłości – jakie studia wybrać ?

Zanik terytorializacji wynikiem rozwoju procesów globalizacyjnych.

Globalizacja to dążenie do standaryzacji, braku granic, otwartości i wymienności. Jest to zjawisko odmienne od terytorializacji i skupianiu się na pewnych odcinkach, ale istnienie terytorializacji w pewnych ramach nie wyklucza istnienia globalizacji. Zawsze w procesach globalizacyjnych pozostają obszary oryginalności i nienaruszalności, choćby takie, jak kultura, specyficzne zachowania,mentalność czy przepisy prawa.

Tendencja rozwojowa rynków, w tym również rynku pracy, zmierza jednak w stronę globalizacji. Świat zaczyna mieć wymiar mniej lokalny, a bardziej globalny. Zacierają się powoli granice krajów i kontynentów. Świat staje się coraz mniejszy, ciaśniejszy, a większość rzeczy wydaje się na wyciągnięcie ręki. Proces ten wpływa na coraz większą bezosobowość.

W jaki sposób globalizacja oddziałuje na proces pracy, kształtowania się zapotrzebowania na pracowników w poszczególnych branżach oraz kreacji nowych miejsc pracy?

Największe szanse na przetrwanie rokują zawody mające strategiczne znaczenie dla istnienia państwa i gatunku ludzkiego:

• piekarz,
• lekarz,
• pielęgniarka,
• stolarz,
• nauczyciel,
• prawnik,
• mechanik,
• architekt,
• budowniczy,
• żołnierz,
• policjant,
• strażak,
• kierowca,
• operatorzy sprzętów itd.

O zatrudnienie mogą obawiać się wykonawcy tych zawodów, które są w całości uzależnione od sytuacji gospodarczej kraju. Takie posady w chwili kryzysu są najbardziej narażone na kurczenie się.

Na powodzenie w przyszłości na pewno mogą liczyć wszystkie profesje związane z rozwojem internetu: sprzedawcy online, wirtualni nauczyciele i doradcy z różnych branż. Świat staje się coraz bardziej wirtualny, a w coraz mniejszym stopniu oparty na kontaktach twarzą w twarz. Typowym przykładem jest branża edukacyjna – coraz częściej można uczyć się lub studiować przy wykorzystaniu narzędzi interaktywnych, za pomocą komputera i internetu. Zawody przyszłości będą związane głównie z rozwojem techniki, technologii, chemii, biologii oraz ze zmianami na organizmach żywych.

Społeczeństwo staje się bardziej wykształcone i świadome swoich potrzeb. Ułatwia to szybki i łatwy dostęp do informacji. Ludzie zaczynają myśleć nie tylko o przedmiotach materialnych, ale coraz częściej uzdrawiają swoje dusze. Kiedyś służyła do tego celu – częściej niż obecnie – instytucja Kościoła. Zwiększają się też potrzeby społeczne, np. uznania, szacunku, samospełnienia.

Obecnie większą wagę niż w przeszłości przywiązuje się do wyglądu zewnętrznego w porównaniu z wnętrzem człowieka. Manicure, stylizacja fryzury, przedłużanie rzęs, zakładanie tipsów oraz inne zabiegi upiększające już nikogo nie dziwią.

Zaskoczeniem przestają być operacje plastyczne. Profesjonaliści z tych dziedzin mogą liczyć wkrótce na duży boom.

Ogromy wpływ na przyszłość zawodową naszego społeczeństwa wywrze starzenie się ludności, które zacznie dotykać nie tylko Polskę, ale także inne kraje europejskie. To spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na opiekunki oraz rehabilitantów i masażystów. W miarę bogacenia się społeczeństwa potrzebni staną się zawodowcy od zarządzania majątkiem oraz nieruchomościami.

Współcześnie powszechne stały się wyjazdy weekendowe, nie tylko z uwagi na samą przyjemność wyjazdu, ale również jako „konieczny środek antystresowy”. Branża turystyczna oraz hotelarstwo przeobrażają się z obszaru obsługi wypoczynku tygodniowego (czy wielotygodniowego!) w stronę rekreacji weekendowej i świątecznej.

Podobnym przemianom podlegają przyjęcia rodzinne, które przestają być domowe, a stają się imprezami organizowanymi na zewnątrz przez różnego typu podmioty.

Kalkulacja życia zawodowego: prowincja czy miasto?

Zgodnie z zasadą „trawa zawsze zieleńsza u sąsiada” oraz „wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma” należałoby docenić status quo miejsca, w którym jesteśmy, własne posiadanie, i to nie tylko materialne. Wczoraj otrzymałam telefon od znajomej mieszkającej w dużej aglomeracji miejskiej i pracującej jako manager, która z przerażeniem w głosie stwierdziła: „Gdyby robili testy na wypalenie, jestem najlepszym kandydatem. (…) Mój mąż mówi, że nie jestem sobą (…) Poradź mi, proszę, jaki zawód powinnam wybrać.

Gdybym umiała obcinać włosy, poszłabym nawet za 1000 zł pracować jako fryzjer”. Myślę, że podobny dylemat dotyka wielu osób (choć zdecydowana większość nie zawsze się do tego otwarcie potrafi przyznać!).Nadchodzi czas, kiedy dotychczasowe zbyt szybkie tempo życia zaczyna męczyć, a duże pieniądze nie wynagradzają psychicznego i fizycznego obciążenia dnia codziennego. Problem wypalenia dotyka częściej mieszkańców dużych niż małych miast – w tych drugich nie ma warunków do zaistnienia zjawiska wypalenia.

Według idealnej wizji wkład energii i wysiłku w daną pracę powinien być zrekompensowany pieniędzmi. Jeśli tak nie jest, wówczas pojawia się frustracja i zjawisko zwane „wyzyskiem pracowniczym”.

W małych miejscowościach większym problemem niż wypalenie zawodowe może być brak pracy. Najwyższym bezrobociem odznacza się województwo warmińsko-mazurskie, a najniższym – mazowieckie, wielkopolskie, śląskie i małopolskie³. Największym kosztem życia w dużym mieście, wynagradzanym zazwyczaj finansowo, jest nadmierna utrata czasu i energii.

W małych miasteczkach poza pracą podstawową w budownictwie, edukacji, bankowości, w urzędach miejskich, skarbowych, ZUS-ach, KRUS-ach, sklepach spożywczych, z odzieżą, obuwiem i jeszcze paru innych branżach nie znajdzie się zazwyczaj żadnego ciekawego zajęcia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy miasto pozyskuje inwestorów, którzy zatrudniają lokalną ludność. Alternatywą w przypadku braku interesującego zajęcia dla ambitnych osób jest założenie własnej działalności gospodarczej.

3 Bezrobotni oraz stopa bezrobocia wg województw, podregionów i powiatów, stan na koniec listopada 2010, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2010;  http://www.stat.gov.pl.

4 Współczesne pokolenie 20- i 30-latków należy do generacji osób ambitnych.

Własna firma,szczególnie internetowa,jest wstanie funkcjonować efektywnie w każdych warunkach. Dzięki elektronizacji, ucywilizowaniu cyfrowemu oraz rosnącej mobilności siedziba przedsiębiorstwa nie odgrywa aż takiego znaczenia jak jeszcze kilka lat temu. Dopasowanie struktury, zakresu i formy do obszaru działania firmy jest zasadnicze.

Z czego się bierze sukces zawodowy?

Co to jest sukces zawodowy? Przeciętny człowiek odpowie, że jest to dobra praca. „Dobra” rozumiana jako dobrze płatna i stabilna (lub w odwrotnej kolejności). Badania pokazują, że mężczyźni zdecydowanie częściej na pierwszym miejscu stawiają pieniądze. Te osoby, które wybrały pieniądze w drugiej kolejności, cenią stałość i satysfakcję. Badane osoby – wybierając 2 spośród 4 składników dobrej pracy: płaca, satysfakcja, stałość i prestiż – zupełnie pomijały prestiż, co dowodzi, że wobec pieniędzy stracił on na wartości lub (wariant bardziej prawdopodobny) to po prostu pieniądze przejęły wartość prestiżową.

Pojęcie sukcesu zawodowego należy jednak traktować znacznie szerzej. Myślę, że jest to pasja, poczucie spełnienia, uznania, szacunku, motywacji do następnych działań. To również zaufanie i wsparcie, które otrzymujesz od otoczenia w złych chwilach. I to, zdaje się, jest najlepszym prezentem niepieniężnym, jaki można sobie wyobrazić. Dla zdecydowanej większości ludzi jednak sukces będzie kojarzył się wyłącznie z pieniędzmi.

Szukając odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się sukces, należałoby zacząć od dzieciństwa. Zdecydowanie doniosłą rolę (trudno jednoznacznie określić, czy dominującą) przyznałabym wychowaniu w domu rodzinnym i osobom, które miały wpływ na nasze wychowanie (nie chodzi koniecznie o rodziców). Niektórzy ludzie po prostu poprzez wychowanie są programowani na sukces i przebojowość.

Innym wpaja się, że największy sukces życiowy to w ogóle jakakolwiek praca. Jeszcze innym wcale nie przekazuje się schematów dotyczących życia zawodowego. To, w jakim otoczeniu się wychowaliśmy i jakie wzorce zostały nam przekazane, podświadomie albo świadomie jest drogowskazem na przyszłość. Można o czymś marzyć i nigdy tego nie osiągnąć, bo w rodzinnym domu powtarzano, że nie zasługuje się na to czy na tamto albo porównywano: „Nie jesteś taki dobry jak Twój kuzyn” itd. Można też przybrać zupełnie przeciwną postawę: za wszelką cenę dążyć w życiu do osiągnięcia sukcesu.

Wchodząc jednak w dorosłość, masz wybór i możesz kierować swoimi wyborami życiowymi samodzielnie. Myślę, że sukces zaczyna się w naszych głowach, a potem, za sprawą naszych cech charakteru i wielkiej determinacji oraz poświęcenia, materializuje się w czynach i osiągnięciach. Jedynie laik patrzący z boku może myśleć, że powodzenie przychodzi z powodu zbiegu okoliczności! Jeśli ktoś ma szczęście, to zazwyczaj szczęście do tego, że potrafi ciężko pracować.Nie mówię,że niepotrzebny jest sprzyjający los, jednak takie pozytywne okoliczności spotykają każdego, w mniejszym lub większym stopniu. Grunt, aby je dostrzec.

To jest mniej więcej tak jak z pannami, które szukają mężów, mają wokół pełno porządnych kandydatów, ale wciąż czekają na kogoś innego, aż w ostateczności rozżalone wybierają najgorszy z możliwych „męskich wariantów”, ponieważ jest za późno, by któryś z tych porządnych zainteresował się nimi.

Sukces za wszelką cenę nie zawsze jest opłacalny. Presja otoczenia, aby być pięknym (bo to ułatwia zrobienie kariery już nie tylko modelkom!), prowadzi do drakońskich diet i głodówek, a te z kolei do bulimii i anoreksji. Piękny wygląd jest istotnie współcześnie pożądany w środowisku pracy i poza nim, bo któż nie wolałby otaczać się pięknem zamiast brzydotą. Wszystko jednak ma swoją cenę i za wszystkie niezdrowe „eksperymenty” przyjdzie kiedyś zapłacić, i to niestety najdroższym, co mamy: zdrowiem.

Często znajduję w mediach informacje typu: zaprogramuj się na sukces – owszem, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy czujesz się z tą myślą naprawdę komfortowo i nie kosztuje Cię to pozbawienia się własnego „ja”. Sukces może odnieść absolutnie każdy, kto tego naprawdę pragnie. Kosztuje to wiele wyrzeczeń, nierzadko nieprzespanych nocy i utraconych chwil. Ale wszystko ma swoją cenę i im więcej oczekujemy, tym więcej musimy poświęcić. Sukces zawodowy potrafi przełożyć się na sukces osobisty, tak samo jak sukces osobisty zdecydowanie pomaga sukcesowi zawodowemu.

Chciałabym jednoznacznie powiedzieć, że nie ma powodzenia bez ciężkiej pracy. Jedynie głupiec może myśleć, że ktoś coś dostał od losu. Nawet jeśli otrzymasz jakiś dar czy majątek, i tak będziesz musiał włożyć wysiłek w to, aby go utrzymać. Większość osób, które jednego dnia zostały bogaczami w wyniku dużych wygranych, w ciągu krótkiego czasu stawały się znów tymi samymi biednymi ludźmi. Po prostu zgubił ich brak umiejętności zarządzania pieniędzmi, ten sam brak, który spowodował, że przez całe życie te osoby były biedne!

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to zdaję sobie sprawę, że znasz już kierunek przyszłych zmian rewolucji informacyjnej, która dotknie każdego, bez względu na zawód. Stanie się ona elementem codziennego życia. Dzięki niej wszystko w sferze zawodowej i prywatnej będzie działo się coraz szybciej.

Koncepcja przyszłości opiera się na medialnym wizerunku, cyfrowej obróbce, elektronicznej komunikacji i globalizacji. Głównymi czynnikami, które wpłyną na rozwój rynku pracy, są: globalizacja, technologia oraz demografia.Na rozwój polskiej gospodarki jeszcze przez kilka lat będę miały wpływ środki unijne. Ogólnoświatowy kryzys zmusi do cięć wydatków wszystkie światowe budżety. Rosnący dług publiczny obniży standard życia Polaków. Ludzie zaczną poszukiwać pewności w niepewnym świecie.

Zmienia się spojrzenie na rzeczywistość, a to, co do niedawna było dziwactwem, obecnie jest akceptowalne i normalne. Jednym z najważniejszych narządów z punktu widzenia sprawności życiowej człowieka staną się oczy, w drugiej kolejności ręce.

Gdybyś zapytał mnie o przepis na udane życie zawodowe, powiedziałabym: nie kieruj się trendami ani modą, patrz realnie i świadomie na świat i potrzeby rynku pracy.

Wybierając zawód, kieruj się:

  • zainteresowaniami,
  • predyspozycjami,
  • ogólnymi umiejętnościami,
  • umiejętnością komunikacji,
  • analitycznym myśleniem,
  • zdolnością uczenia się,
  • znajomością technologii.

Nie zapominaj, że istnieje coś takiego jak POWOŁANIE!

Unikaj studiowania czy uczenia się kierunku, który Cię nie interesuje. Staraj się nie eksperymentować zbytnio ze swoim życiem zawodowym. Pewnego dnia możesz się ocknąć i stwierdzić, że masz 56 lat i że jest trochę późno na drastyczną zmianę zawodu. Życie jest jedno, a utracony czas i energia – nie do odzyskania. We wszystkich dziedzinach życia rachunek ekonomiczny zaczyna odgrywać decydującą rolę, a świat staje się bezosobowy. Maszyna zastępuje człowieka wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Coraz bardziej pożądani są ludzie inteligentni i zdolni, o nastawieniu twórczym i wynalazczym, w dalszej kolejności osoby nakierunkowane jedynie na wykonywanie prac odtwórczych i nadzorczych.

Tylko ludzie pracujący z pasją, zaangażowaniem i wiarą w to, co robią, mają szansę na prawdziwy sukces. Podążaj zatem wyznaczoną drogą, nie rezygnuj z marzeń i nigdy nie zamykaj przed sobą drzwi do prawdziwej wolności zawodowej.

Autor: Bogumiła Reczek
Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

To był tylko FRAGMENT eBooka. Masz ochotę na więcej?

Zamów pełną wersję eBooka Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Czeka Cię wybór zawodu lub nie możesz znaleźć pracy w dotychczasowym zawodzie? A może czujesz się wypalony zawodowo i chcesz się przekwalifikować?Jeśli tak – poznaj 75 zawodów przyszłości, które dadzą Ci stabilną, dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę! Pamiętaj: praca nie musi być gorzkim obowiązkiem, ale może być słodką przyjemnością. Pytanie tylko, czy jesteś gotowy na taką rewolucję w swoim życiu. Jeśli tak – poznaj zawody przyszłości i rób to, co kochasz!

Zamów pełną wersję eBooka Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.