Urlop ojcowski 2011 r. – wymiar urlopu ojcowskiego


Jakie prawa ma pracujący tata?

Nie tylko pracująca mama może skorzystać z wyjątkowych uprawnień, które wiążą się z macierzyństwem.  Także tata zajmujący się dzieckiem ma zagwarantowane kodeksem pracy dodatkowe prawa związane z ojcostwem.

1. Urlop macierzyński

Prawo do tego urlopu przysługuje pracującemu tacie pod warunkiem, że najpierw mama wykorzysta po porodzie 14 tygodni. Pozostałą cześć urlopu macierzyńskiego może wykorzystać tata i zająć się dzieckiem ( art. 180 & 5 k.p).

2. Urlop ojcowski

Ojciec dziecka może także skorzystać z jednego tygodnia urlopu ojcowskiego. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Pamiętaj ! Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje także ojcu, który adoptuje dziecko. Może wykorzystać ten urlop w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub do ukończenia przez nie 10 lat, jeśli miało ono odroczony obowiązek szkolny (art. 1833 k.p.).

Uwaga ! Od 1 stycznia 2012 r. ojcowie będą mogli korzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Będzie go trzeba wykorzystać w całości, bo nie będzie można go dzielić.

3. Dni opieki nad dzieckiem

Tata, który wychowuje dziecko, ma prawo skorzystać z dwóch dodatkowych dni wolnych „na opiekę” na zasadach podobnych jak mamie. Warunkiem jest tutaj nieskorzystanie przez nią z tego uprawnienia (art. 188 oraz 1891 k.p).

Reklamy

2 myśli na temat “Urlop ojcowski 2011 r. – wymiar urlopu ojcowskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s