Zasiłek rodzinny w Niemczech


Komu należy się zasiłek rodziny z Niemiec ?

Od 1 maja Polacy mogą już legalnie pracować w Niemczech. Jeżeli na wyjazd zarobkowy do Niemiec zdecydują się rodzice, to będą mogli ubiegać się o niemiecki zasiłek rodzinny.

Można się o niego również ubiegać w sytuacji, gdy za granicę wyjedzie tylko jedno z rodziców. Przysługuje on wszystkim rodzicom, bez względu na wysokość ich dochodów.

Pamiętaj ! Nie mają do niego prawa pracownicy sezonowi.

Dla przykładu: Ojciec pracuje w Niemczech, a matka z dzieckiem zostaje w Polsce. Jeśli jest bezrobotna, to zasiłek będzie wypłacany przez niemiecką kasę zasiłków rodzinnych.

W sytuacji, gdy oboje rodzice pracują,  o tym, które państwo przyzna świadczenia, decyduje to, gdzie dziecko przebywa, gdy mieszka w Polsce, to tu będą przyznane pieniądze.

Może się też zdarzyć tak, że mama z dzieckiem mieszka i pracuje w Polsce, ale nie ma prawa do świadczeń, bo przekroczyła kryterium dochodowe.

Wtedy zasiłek rodzinny wypłacany będzie w Niemczech.

Niemiecki zasiłek rodzinny jest dużo wyższy niż w Polsce, tak wiec warto się i niego ubiegać. Od stycznia 2010 r. stawki niemieckich świadczeń wynoszą:

  • 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko;
  • 190 euro na trzecie dziecko;
  • 215 euro na czwarte i każde kolejne dziecko.

Pamiętaj ! Osoby, które mają wątpliwości co do kraju, który jest właściwy do wypłaty świadczeń, powinny się zgłosić do regionalnego ośrodka polityki społecznej działającego przy marszałku województwa.

Niemiecki w pracy – audio kurs – Niemiecki W pracy obejmuje 11 lekcji związanych z pracą zarobkową, m. in. szukanie pracy, pisanie życiorysu i listu motywacyjnego, rozmowa kwalifikacyjna, konwersacje na bieżące tematy związane z funkcjonowaniem…

Zanim wyjedziesz do pracy – niemiecki – ebook
– Zanim wyjedziesz do pracy to: Idealna pomoc do opanowania podstaw języka w krótkim czasie Tematyka dialogów i ćwiczeń obejmująca typowe sytuacje za granicą Wzorcowe nagrania poprawnej wymowy…

About these ads

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s