Zasiłek rodzinny w Niemczech


Komu należy się zasiłek rodziny z Niemiec?

Od 1 maja Polacy mogą już legalnie pracować w Niemczech. Jeżeli na wyjazd zarobkowy do Niemczech zdecydują się rodzice, to będą mogli ubiegać się o niemiecki zasiłek rodzinny.

Można się o niego również ubiegać w sytuacji, gdy za granicę wyjedzie tylko jedno z rodziców. Przysługuje on wszystkim rodzicom, bez względu na wysokość ich dochodów.

Pamiętaj ! Nie mają do niego prawa pracownicy sezonowi.

Dla przykładu: Ojciec pracuje w Niemczech, a matka z dzieckiem zostaje w Polsce. Jeśli jest bezrobotna, to zasiłek będzie wypłacany przez niemiecką kasę zasiłków rodzinnych.

W sytuacji, gdy oboje rodzice pracują,  o tym, które państwo przyzna świadczenia, decyduje to, gdzie dziecko przebywa, gdy mieszka w Polsce, to tu będą przyznane pieniądze.

Może się też zdarzyć tak, że mama z dzieckiem mieszka i pracuje w Polsce, ale nie ma prawa do świadczeń, bo przekroczyła kryterium dochodowe.

Wtedy zasiłek rodzinny wypłacany będzie w Niemczech .

Niemiecki zasiłek rodzinny jest dużo wyższy niż w Polsce, tak wiec warto się i niego ubiegać. Od stycznia 2010 r. stawki niemieckich świadczeń wynoszą:

  • 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko;
  • 190 euro na trzecie dziecko;
  • 215 euro na czwarte i każde kolejne dziecko.

Pamiętaj ! Osoby, które mają wątpliwości co do kraju, który jest właściwy do wypłaty świadczeń, powinny się zgłosić do regionalnego ośrodka polityki społecznej działającego przy marszałku województwa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s