Ustawa deregulacyjna bis


Wejście w życie ustawy deregulacyjnej

Na podstawie ustawy deregulacyjnej (ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców) został wydłużony okres, w którym pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, a także ograniczono obowiązki pracodawców, którzy prowadzą budowę lub przebudowę obiektów, w których znajdują się pomieszczenia pracy.

Ostateczny termin udzielenia pracownikowi zaległego urlopu

Ustawa deregulacyjna przesunęła termin, w którym pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy aż o pół roku.

Przed zmianą urlop niewykorzystany w terminie, który został ustalony w planie urlopów lub porozumieniu z pracownikiem pracodawca musiał udzielić do końca I kwartału następnego roku kalendarzowego. Obecnie ma na to więcej czasu. Ma obowiązek zrobić to do 30 września.

Ma to być korzystne i dla pracodawców, i dla pracowników. Pracodawca będzie mógł łatwiej wywiązać się z nałożonego przez art. 168 k.p. obowiązku, bo przed ta zmiana, ze względu na krótki (trzymiesięczny) okres, termin ten często był niedotrzymywany, a to narażało pracodawcę na odpowiedzialność przeciwko prawom pracownika.

Pracownicy za to mają umożliwione wykorzystanie zaległego urlopu w terminie, który jest dla nich dogodny (np. sezon wiosenny lub letni).

Pamiętaj! Wskazany w art. 168 k.p termin należy traktować jako ostateczny, bo przepisy kodeksu pracy nie przewidują możliwości dalszego przesuwania terminu urlopu. Termin – najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego – będzie zachowany, gdy pracownik rozpocznie urlop wypoczynkowy przed jego upływem.

Zmiany obowiązków pracodawców w zakresie BHP

Ustawa deregulacyjna jest także podstawa do zniesienia obowiązku konsultowania z rzeczoznawcami projektów budowy lub przebudowy obiektów, w których przewidziane są pomieszczenia pracy, pod kątem spełnienia przez nie wymagań BHP.

Pracodawca teraz nie musi już posiadać pozytywnej opinii rzeczoznawców w tym zakresie.

Pamiętaj! Jednak nadal ma obowiązek dbać o to, by budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonana w na podstawie projektów, które uwzględniają wymagania BHP (art. 213 par. 1 k.p.).

Ustawa zniosła zatem tylko obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawców,a pracodawcy nie zostali zwolnieni z odpowiedzialności za to, aby proces budowlany był realizowany na podstawie projektów, które uwzględniają wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podstawa prawna: Art. 1 ustawy z 16 września 2011r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 232, poz. 1378)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.