Co powinno zawierać CV


Jak napisać dobre CV?

Co musi znaleźć się w CV?

Curriculum vitae (CV)  to dokument standardowy i osoba, która go pisze może wybrać jego formę w zależności od tego, w którym miejscu kariery zawodowej się znajduje.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, który rodzaj CV się wybierze, dokument ten musi zawierać podstawowe informacje, które będą interesować pracodawcę.

Co powinno znaleźć się w najpopularniejszym życiorysie – w CV chronologicznym?

Dane osobowe: będą one niezbędne w celu skontaktowania się z Tobą. Tak więc obowiązkowo powinny zawierać:

  • imię i nazwisko;
  • adres (podaje się adres, pod którym aktualnie się przebywa, a nie adres zameldowania);
  • numer telefonu;
  • adres e-mail (najlepszy będzie adres w formie adres w formie imie.nazwisko@domena).

Należy podać także datę urodzenia, bo ukrycie wieku może zniechęcić pracodawcę.

Tutaj nie podaje się informacji takich jak: stan cywilny czy liczba dzieci, bo nie są one kluczowe dla pracodawcy, a CV nie powinno zawierać zbędnych informacji.

Wykształcenie: tutaj trzeba zachować achronologiczną kolejność i zacząć od szkoły, którą skończyło się najpóźniej, a więc studiów podyplomowych, MBA lub uczelni wyższej.

Jeżeli chodzi o wpisanie szkoły średniej, to wszystko będzie zależne od tego, na jakim etapie kariery zawodowej teraz jesteś i gdy jest to Twój początek drogi zawodowej, to informacje o poszczególnych etapach wykształcenia oraz aktywności na forum szkoły może mieć kolosalne znaczenie, a jeżeli posiadasz już doświadczenie zawodowe – praktyki, staż lub masz za sobą pierwszą pracę, to informacje o Twojej działalności w szkole średniej nie będą miały dla pracodawcy żadnego znaczenia.

Nie będzie go raczej interesował profil Twojej klasy, a także wyniki na maturze. Jest to etap, na którym dla pracodawcy ważniejsze będzie Twoje doświadczenie wyniesione z pracy.

Pamiętaj! Podanie informacji na ten temat będzie uzasadnione w szczególnych przypadkach, gdy ukończyłeś prestiżową szkołę lub klasę o profilu, który jest związany ze specyfiką stanowiska o które się starasz.

Gdy kierunek Twoich studiów był związany z branżą, w której masz zamiar pracować, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest podanie więcej szczegółów niż tylko daty, nazwy uczelni i kierunku. Warto wpisać nazwę specjalizacji i pokrótce opisać najważniejsze przedmioty. Można też podać temat pracy magisterskiej, gdy jest on związany z obszarem działalności firmy.

Pamiętaj! Jeżeli byłeś w trakcie studiów na stypendium, to koniecznie poświeć temu osobna rubrykę w CV.

Doświadczenie zawodowe: to miejsce, któremu musisz poświeć szczególną uwagę. Wykształcenie w dzisiejszych czasach, choć nadal bardzo ważne dla pracodawców, to ma zwykle drugorzędne znaczenie w stosunku do doświadczenia zawodowego i gdy potrzebny jest specjalista w danej dziedzinie, to etat prędzej otrzyma osoba z licencjatem i kilkuletnim doświadczeniem niż magister świeżo po studiach, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku pracy. Dlatego warto postarać się o wyeksponowanie informacji o dotychczasowych osiągnięciach zawodowych.

W tym przypadku dane też należy wpisać achronologicznie.

  • Pamiętaj! Wymienianie nazw firm oraz stanowisk nie wystarczy. Trzeba sprecyzować charakter pracy i napisać krótko „hasłowo” co należało do Twoich obowiązków i za co byłeś przede wszystkim odpowiedzialny.

Warto się również dobrze zastanowić na tym, które z dotychczasowych Twoich doświadczeń możesz wykorzystać na nowym stanowisku pracy, a gdy masz bogate doświadczenie zawodowe, to wybierz tylko te informacje, które doskonale będą pasować do stanowiska, na które aplikujesz.

Języki obce: wymiana języków obcych, w których się porozumiewasz jest dla pracodawcy informacją, która jest bez znaczenia. Dlatego koniecznie należy podać, na jakim poziomie, jest twoja znajomość języka. Warto też (jeżeli je posiadasz) pochwalić się certyfikatami i również o tym napisać.

Pamiętaj ! Jeżeli dokumenty mają być przygotowywane np. w języku angielskim, to musisz naprawdę dobrze umieć się w tym języku komunikować. Tłumacz może jedynie pomóc językowo doszlifować dokument.

Inne umiejętności: w tym miejscu wpisujesz ukończone przez Ciebie kursy i szkolenia. Warto wymienić wiec wszelkie dyplomy, a także certyfikaty, które poświadczają Twoje kwalifikacje i umiejętności. Napisz też, w jakim stopniu obsługujesz komputer oraz czy posiadasz prawo jazdy.

Jeżeli chodzi o Twoje cechy osobowości, to pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do tej części życiorysu, a to dlatego,że kandydaci często wypisywali w tym miejscu takie cechy jak: odpowiedzialny, inteligentny, dobrze zorganizowany, dobrze współpracujący w grupie itp., a więc cechy ogólne, a to tak naprawdę niewiele mówiące określenia.

Pamiętaj! O swoich cech można szerzej napisać w liście motywacyjnym.

Zainteresowania: Czytanie książek, dobre filmy, słuchanie muzyki, podróże – takie informacje nie zrobią żadnego wrażenia na osobie, która prowadzi rekrutację. Dlatego trzeba tutaj napisać tylko naprawdę o ciekawych pasjach, które wyróżniają kandydata.

Pamiętaj! Jeżeli książki (filmy) to rzeczywiście Twoja największa pasja, to musisz być bardziej precyzyjny i podaj gatunek lub autora.

Jeżeli posiada się oryginalne hobby i zainteresowania, to warto koniecznie o tym napisać, bo w ten sposób pokazuje się pracodawcy, że mamy czas na różne zajęcia i mamy szerokie horyzonty.

I przede wszystkim nie można tutaj zmyślać zainteresowań. Lepszym rozwiązaniem będzie w ogóle pominąć tę rubrykę, niż silić się na powalający, ale nieprawdziwy wpis, bo można przecież trafić na kogoś, kto naprawdę interesuje się podanym tematem i będzie kompromitacja.

Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych: na samym końcu CV wpisuje się informacje o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97.r .o Ochronie danych osobowych Dz. U. nr 133, poz. 883”.

Bez tej klauzuli Twoja aplikacja nie może być wzięta pod uwagę podczas rekrutacji. Samo jej przesłanie nie oznacza domniemania zgody na przetwarzanie Twoich danych i przechowywanie ich.

Pamiętaj! Nie ma reguły dotyczącej tego, czy klauzula ta powinna znaleźć się w CV, czy liście motywacyjnym. Dlatego warto ją na wszelki wypadek umieścić w obu dokumentach.

Zdjęcie oraz działalność dodatkowa: jeżeli CV nie będzie posiadało Twojego zdjęcia, to nie dyskwalifikuje to aplikacji. Wyjątkiem są oferty, gdzie wyraźnie napisano, iż należy przesłać „CV ze zdjęciem”.

Są pracodawcy, którzy oczekują tego od każdego kandydata, a inni oczekują tego od osób, które będą pełnić „reprezentacyjne” funkcje.

Jeżeli będzie zamieszczał swoje zdjęcie, to powinno ono być aktualne, bo pracodawcy oczekują fotografii, z których można wywnioskować, jak kandydat wygląda obecnie. Dlatego najlepszy będzie zdjęcie legitymacyjne.

Nawet, gdy pracodawca go nie wymaga, to warto je dołączyć, bo osoba rekrutująca otrzyma wtedy nie tylko suchą treść, ale będzie mógł powiązać ją z konkretną osobą.

Pamiętaj! Zdjęcie należy przykleić bądź przypiąć do papierowego CV. W wersji elektronicznej umieszczasz je bezpośrednio w dokumencie – nie w osobnym pliku. Powinno się znajdować w prawym górnym rogu dokumentu.

Koniecznie należy zadbać o to, by w wersji elektronicznej CV zdjęcie nie „ważyło” zbyt dużo. Tak wiec trzeba je najpierw skompresować do rozsądnych rozmiarów.

Pamiętaj! Zbyt duży plik może od razu wylądować w koszyku skrzynki mailowej pracodawcy bez otwierania.

Działalność dodatkowa może być ważną częścią CV, szczególnie gdy pracodawcą jest międzynarodowy koncern. W tym miejscu wpisz wszystko to, co mogło przynieść Ci ciekawe doświadczenia, przydatne w pracy, ale nie wiązało się z zarobkowaniem (np. wolontariat, działalność w organizacjach studenckich, aktywność polityczna).

Ale powinna to być działalność aktualna, bo to co było kiedyś nie ma teraz znaczenia.

Przykładowy wzór CV do wypełnienia

Curriculum Vitae

DANE OSOBISTE:

Imię i nazwisko:
Data urodzenia:
Miejsce urodzenia:
Adres:
Stan cywilny:
Telefon:
E-mail:

WYKSZTAŁCENIE:

……….. – ……….

……….. – ……….

DOŚWIADCZENIE:

……….. – ……….
……….. – ……….
……….. – ……….

DODATKOWE UMIEJĘTNOSCI:

…………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………..

JĘZYKI OBCE:
…………………………………..
…………………………………..

ZAINTERESOWANIA:
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym CV dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie danych Osobowych (Dz.U.Nr. 133 poz.883)

Zacznij TO czytać,  a… skończysz w ciekawej i dobrze płatnej pracy

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s