Co powinien zawierać list motywacyjny?


Jak napisać dobry list motywacyjny?

List motywacyjny (tzw. aplikacja) jest drugim dokumentem, który zwykle składa się przy staraniach o pracę.

To po prostu podanie, w którym kandydat na dane stanowisko może rozwinąć oraz podkreślić to z życiorysu zawodowego, co będzie świadectwem tego, że jest najlepszym kandydatem na stanowisko, o które się ubiega.

Pamiętaj ! W liście motywacyjnym nie tyle bowiem prosi się o przyjęcie do pracy, ile przekonuj się pracodawcę, że to my będziemy najlepszym kandydatem na dane stanowisko i to nas powinno się zatrudnić.

Dlatego należy przekonać osobę rekrutującą, że po pierwsze etat naprawdę nas interesuje, a po drugie, to właśnie my jesteśmy tą osobą, którą powinno się przyjąć.

Jak to zrobić?

Należy zacząć o tego, skąd wiemy, że firma (instytucja) szuka pracowników np. jak ogłaszała się w gazecie. Następnie uzasadnia się dlaczego staramy się o prace akurat tam, a nie gdzie indziej i dlaczego na tym, a nie innym stanowisku.

Pamiętaj ! Przy okazji można wykazać się znajomością konkretnych informacji na temat danej firmy (instytucji).

Najlepszą reklamą, bo o to chodzi w tym liście będzie powołanie się na przydatne doświadczenia. Trzeba uwypuklić swoje atuty (te, które wiążą się z posadą).

Pamiętaj ! Nie warto pisać ogólników, lecz przytoczyć konkrety, dowody.

Jeżeli ubiegamy się o stanowisko, które wymaga umiejętności pracy w zespole, to nie informujemy sucho, że przez kilka lat należało się do organizacji sportowej, ale trzeba napisać, że właśnie o takich naszych walorach świadczy to, iż byliśmy szefem koła i organizowaliśmy obozy sportowe.

Warto także podkreślić to, że jesteśmy zainteresowani rozwojem zawodowym i chcemy zdobyć cenne doświadczenia.

Pamiętaj ! List motywacyjny (w odróżnieniu od życiorysu) nie należy pisać w punktach, ale łączy je za to zwięzłość i rzeczowość.

Kolejne podobieństwa to pewne elementy formy: także trzeba w lewym górnym rogu umieścić swoje dane osobowe (adres, telefon), stanowisko, o które się staramy, i numer referencyjny. W prawym nieco niżej – nazwę firmy lub instytucji.

Warto tutaj stosować tradycyjne formy grzecznościowe, czyli poniżej danych adresowych dać nagłówek „Szanowni Państwo”, a list zakończyć zwrotem „Z poważaniem ” lub podobnym.

Pamiętaj ! Jeżeli chcesz, żeby Twój list motywacyjny był dobry, to powinien on być krótki (maksimum jedna strona formatu A4) oraz przejrzysty (nie można ścieśniać linijek tekstu i zachowuje się odstępy między akapitami). Podpis musi być odręczny. Obowiązuje tutaj schludność i poprawność językowa.

Warto też na początku napisać list na brudno, dobrze zredagować i koniecznie go sprawdzić.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
http://kodekspracy.blogspot.com/2013/04/jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s