Praca animatora czasu wolnego


Jak zostać animatorem czasu wolnego?

Animator czasu wolnego Czy wiesz, że według najnowszych badań (Sedlak & Sedlak, 2011) aż co czwarty Polak nie lubi swojej pracy? A Ty?

Jeżeli jesteś po studiach i szukasz właśnie pracy lub dotychczasowe zajęcie nie sprawia Ci przyjemności – mam dla Ciebie pewną propozycję…

Co byś powiedział, gdybyś mógł:

  • pracować, bawiąc ludzi,
  • występować w show i zbierać owacje publiczności na stojąco,
  • każdego tygodnia poznawać ludzi z najróżniejszych krajów i kultur,
  • szlifować język nie w teorii, ale w czasie spontanicznych rozmów z cudzoziemcami za granicą,
  • a przede wszystkim mieszkać w hotelu, nie płacąc nic za pobyt, bo to Tobie by płacono?

Niewiarygodne? Wcale nie – taka właśnie jest praca animatora czasu wolnego. Jeśli nie słyszałeś o niej, kliknij tutaj i zobacz, kim są animatorzy czasu wolnego.

Powiem Ci coś jeszcze! Nieważne jest:

  • ani to, gdzie mieszkasz,
  • ani ile masz lat,
  • ani kim jesteś z zawodu,
  • ani co robiłeś do tej pory!

Liczy się tylko jedno: Twoja umiejętność uszczęśliwiania ludzi poprzez zabawę i pomoc. To wszystko!

Jeśli jesteś osobą towarzyską, dla której kontakty z ludźmi są sensem życia – praca animatora czasu wolnego będzie dla Ciebie perfekcyjna.

A jak zacząć? Może Ci w tym pomóc ten poradnik zawodowy z zakresu animacji hotelowej. Dowiesz się z niego, jak znaleźć pracę animatora, jak wygląda praca animatora na co dzień i jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie. Sprawdź się – może właśnie znalazłeś zajęcie, w którym prawdziwie się spełnisz!

Jeśli już od dłuższego czasu szukasz pracy i nie możesz odnaleźć się na rynku pracy, być może to właśnie TEN moment, gdy praca Twoich marzeń jest na wyciągnięcie ręki! Poznaj niesamowite kulisy pracy animatora czasu wolnego i przekonaj się, czy to praca dla Ciebie.

Animator czasu wolnego – fragment poradnika

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się zostać animatorem czasu wolnego?

Czym jest animacja hotelowa?

Animację czasu wolnego w turystyce możemy nazwać po prostu animacją hotelową. Będziemy mówili bowiem o organizowaniu czy też zagospodarowywaniu czasu wolnego gości przebywających w 4-, 5-gwiazdkowych hotelach lub w dużych kompleksach oraz wioskach turystycznych. Z animacją mamy również do czynienia w innych miejscach, np. na statkach wycieczkowych, w czasie bankietów, balów, wesel, festynów, a także w placówkach oświatowych. Jednym słowem – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ożywienie atmosfery i aktywizacja klientów.

Animacja czasu wolnego jest celowym pobudzaniem ludzi do zabawy poprzez przeprowadzanie wszelkiego rodzaju rozrywek, gier i zabaw. Aktywności te odbywają się według ustalonego wcześniej planu oraz w bezpośrednim kontakcie z publicznością lub indywidualnymi klientami. Animacja ma za zadanie pokierować jednostkami w taki sposób, aby zaspokoić ich potrzeby i sprawić, że spędzą swój wolny czas w satysfakcjonujący i atrakcyjny sposób. Osoby pracujące w animacji zachęcają więc do czynnego życia przepełnionego ruchem, pozytywną energią i efektywnym działaniem.

Animacja hotelowa została wprowadzona na rynek turystyczny, aby podnieść jakość obsługi klientów. Jest wyodrębnionym obszarem usług turystycznych i zalicza się ją do usług rozrywkowych. Współcześnie wielu ludzi zatrzymuje się na wakacjach w wielkich kompleksach hotelowych i to w nich spędza większą część urlopu. Kompleksy te wyposażone są – w zależności od bogactwa infrastruktury danego hotelu – w baseny, zjeżdżalnie, aquaparki, spa, gabinety odnowy biologicznej, salony fryzjerskie i wizażu, siłownie, kluby fitness,dyskoteki,kawiarnie,bary. Umożliwiają też uprawianie takich sportów, jak: siatkówka, koszykówka, tenis, golf, piłka nożna, lotki, ping-pong, strzelanie z łuku itp.

Turyści w czasie wakacji szukają nie tylko biernego odpoczynku (opalanie się na plaży czy na hotelowym leżaku), lecz także różnego rodzaju aktywności oraz rozrywki. Niektórzy chcą uczestniczyć w zorganizowanych formach wypoczynku i tutaj właśnie rodzi się potrzeba animacji hotelowej. Wymaga ona zatrudnienia odpowiedniej grupy ludzi, którzy zajmą się organizowaniem czasu wolnego turystom, zapewnią im dobrą zabawę w ciągu dnia i nocy, zorganizują imprezę i stworzą ofertę atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego.

Ci ludzie to właśnie animatorzy czasu wolnego, czyli specjaliści od sporządzania programu różnorodnych form rekreacji, reklamowania go wśród gości hotelu, a następnie jego realizowania. Przeprowadzając działania animacyjne, inspirują turystów do aktywnego wypoczynku. Poza tym mają za zadanie tworzyć przyjazną atmosferę w hotelu i promować jego markę, co wpływa na to, że współczesna turystyka coraz większą uwagę zwraca na animację czasu wolnego.

Kim jest animator czasu wolnego oraz jakie są cechy dobrego animatora?

Sprawiać, by na każdej twarzy pojawił się uśmiech, to zawodowy obowiązek każdego animatora czasu wolnego, a do tego bez wątpienia przydatne są takie cechy, jak optymizm i poczucie humoru. Aby być zabawnym i rozśmieszać turystów, oczywiście trzeba również być osobą śmiałą. W omawianym zawodzie sprawdzają się osoby przyjmujące w grupach role przywódców, wodzirejów, liderów.

Animator czasu wolnego to showman, a więc człowiek z charyzmą, pociągający za sobą tłumy, obyty w występach publicznych, któremu nie jest obca sztuka aktorska i umiejętności związane z radzeniem sobie ze stresem. Animator jest duszą towarzystwa, lubi pracę z ludźmi, zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi. Jest zawsze w centrum uwagi, zatem kandydat do tej pracy powinien czuć się swobodnie w sytuacji ciągłej społecznej obserwacji i po prostu to lubić. To człowiek towarzyski, łatwo nawiązujący nowe znajomości i pozytywne relacje interpersonalne, który swoim zachowaniem szybko zyskuje zaufanie i przyjaźń innych osób.

Potrafi również zauważać w ludziach to,co najlepsze,i integrować ich ze sobą,a do tego niezbędna jest zdolność tworzenia w swoim otoczeniu atmosfery ciepła i serdeczności. Kim jest taka osoba? Nie ulega wątpliwości, że to człowiek życzliwy, nastawiony przyjaźnie do ludzi, sytuacji i świata, o wysokiej kulturze osobistej,uprzejmy w stosunku do każdego i niezależnie od sytuacji. Aby sprostać takiemu wyzwaniu, trzeba być opanowanym i dojrzałym emocjonalnie. A także osobą, która potrafi dostrzegać potrzeby innych ludzi.

Poza tym animator to osoba o wielkiej, nieprzeciętnej wyobraźni i niezwykłej kreatywności. Człowiek potrafiący wymyślać zabawy natychmiast i po prostu z niczego.Jego zadaniem jest zachęcanie gości hotelowych do aktywnego wypoczynku oraz propagowanie ruchu i aktywności, a żeby pobudzać do takiego stylu życia, samemu trzeba być dynamicznym, aktywnym, wysportowanym, umieć tańczyć itd.

Animatorzy czasu wolnego są przez cały czas do dyspozycji turystów, chętnie służą pomocą i są troskliwi oraz pełni empatii i zrozumienia dla cudzych potrzeb, a w rozmowach komunikatywni. Wszystko to pociąga za sobą konieczność bycia elastycznym oraz szybkiego dostosowywania się do potrzeb klientów i tempa zmian, jakie nieustannie zachodzą w życiu hotelu.

Aby umiejętnie stosować perswazję i kierować ludźmi, powinniśmy być zaangażowani w pracę i konkretne pojedyncze czynności, a nie da się tego osiągnąć bez poczucia pasji. Gdy praca sprawia nam przyjemność i dostarcza satysfakcji, wówczas automatycznie roztaczamy wokół siebie pozytywną energię.

Zalety i wady pracy w tym zawodzie

Bycie animatorem to bycie gwiazdą danego hotelu. O pracy w animacji hotelowej możemy mówić jako o pewnego rodzaju gwiazdorstwie. Po udanym Show Time ludzie gratulują Ci, proszą o autografy, są dla Ciebie serdeczni, pragną się z Tobą zapoznać, być w Twoim otoczeniu, zamienić choćby jedno zdanie, choćby pięć minut pobyć w Twoim towarzystwie.

Słyszysz słowa uznania i pochwały. W dowód wdzięczności otrzymujesz kwiaty czy prezenty. Takie chwile podziękowań na długo zostają w pamięci, o ile oczywiście dobrze wypadłeś podczas show. Sytuacja jest zupełnie odwrotna, gdy występ się nie powiódł.

Bezpośrednio z gwiazdorstwem związane jest bycie popularnym. Prowadzisz zajęcia w ciągu dnia, wieczorami występujesz na scenie, nosisz charakterystyczne, wyróżniające Cię z tłumu ubranie, co powoduje, że wszyscy turyści znają Cię i rozpoznają zarówno w hotelu, jak i poza nim. Konsekwencją tego jest fakt, że musisz pożegnać się z anonimowością.

Jako animator jesteś osobą wszystkim znaną, a więc przez cały czas obserwowaną: turyści patrzą, co zrobisz, co powiesz, jak się zachowasz, jak jesteś ubrany, co i ile właśnie nałożyłeś sobie na talerz podczas obiadu w restauracji hotelowej itp. W każdym momencie najdrobniejszy szczegół zostanie wychwycony przez turystów lub inne osoby pracujące z Tobą w hotelu.

Do innej z przyjemności, jakie na Ciebie czekają w pracy jako animator, należy oczywiście ciągła zabawa. Jest to praca, w której do Twoich obowiązków należy uczestniczenie w różnorodnych imprezach. Na pewno marzeniem wielu ludzi jest praca, w której cały czas uczestniczy się w rozrywkach. Ale i tu istnieje druga strona medalu. To nadal jest praca, a więc masz pewne obowiązki i zadania, z których będziesz rozliczany. Nie możesz robić w danym momencie tego, czego chcesz, ale to, co wyznaczył Ci szef animacji.

Owszem, uczestniczysz każdego dnia w dyskotekach i wszelkich rozrywkach, których jesteś liderem, ale kiedy musisz być w danym miejscu, o konkretnej godzinie, to – niezależnie, czy masz na to ochotę, czy nie – musisz się temu podporządkować, co może sprawiać wiele trudności. Jesteś odpowiedzialny za dobrą zabawę turystów, a więc musisz być uśmiechnięty. Nieważne, że pięć minut temu płakałeś, że przed chwilą zerwał z Tobą chłopak czy rozstała się dziewczyna, nieważne, że Cię coś boli – musisz wyjść na scenę i być w dobrym humorze. Turyści za to zapłacili, to oni przyjechali na wakacje i chcą je miło i przyjemnie spędzić.

Masz również możliwość poznania wielu ludzi z różnych krajów i kultur, zapoznania się z ich tradycjami, zwyczajami. Możesz podszlifować język obcy, którym już władasz, a także w szybszym tempie i przyjemnej atmosferze nauczyć się kolejnego języka. Przebywasz w wielokulturowym towarzystwie, co dostarcza niezapomnianych przeżyć, pozwala wymieniać się doświadczeniami, a to tak naprawdę daje Ci szansę lepszego zrozumienia własnej kultury, a także zwrócenia uwagi na aspekty, które wcześniej były dla Ciebie niezauważalne. Pozwala to spojrzeć z większym dystansem na siebie i innych, poszerza horyzonty.

Z drugiej strony tak samo, jak możesz doświadczyć niezapomnianych spotkań i przyjaźni, możesz doświadczyć równie niezapomnianych konfliktów.No cóż,tak to już jest w świecie różnorodności. Dlatego jeśli myślisz o tej pracy, musisz sobie zadać pytanie: czy jesteś osobą otwartą, energiczną, łatwo nawiązującą kontakty towarzyskie? A przede wszystkim czy jesteś człowiekiem dojrzałym, potrafiącym stawić czoła różnicom, nie tylko w kwestii poglądów i stylów życia, lecz także różnicom kulturowym? Czy potrafisz pozostać wierny sobie?

Zaletą tej pracy jest również fakt, że w większości przypadków masz zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie, a także transport do miejsca pracy i z powrotem. Dlatego wynagrodzenie w całości możesz przeznaczyć na własne wydatki i potrzeby. Oczywiście wszystko zależy od umowy, jaką podpiszesz.

Ostatni pozytyw tej pracy to niepowtarzalny dzień wolny. Masz w zasięgu ręki możliwość zwiedzenia wielu wspaniałych miejsc, od których może dzielić Cię najwyżej kilka godzin drogi pociągiem czy autobusem. Możesz zapoznać się z historią oraz teraźniejszością ludzi żyjących w różnych częściach świata, a także poznać ich dziedzictwo kulturowe i naturalne. Choć to również ma swoje minusy – możesz po prostu być tak zmęczony, że nie znajdziesz siły na nic więcej, ale w takim wypadku możesz udać się chociażby na pobliską plażę pełną słońca i przepięknych krajobrazów.

Czy warto więc zostać animatorem czasu wolnego i przeżyć niezapomniane przygody życia? Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Zamów pełną wersję eBooka Animator czasu wolnego. Poradnik zawodowy z zakresu animacji hotelowej»

Wyobraź sobie, że przebywasz w luksusowym hotelu, wszyscy zabiegają o kontakt z Tobą i nie płacisz za pobyt, ale to Tobie płacą, że tam jesteś. Co więcej, nieważne, kim jesteś z zawodu, jakie masz wykształcenie, ile masz lat i gdzie mieszkasz. Praca marzeń? Taka jest właśnie praca animatora czasu wolnego!

Jeśli skończyłeś studia i szukasz pracy lub po prostu chcesz się przebranżowić, dowiedz się, czym jest praca animatora czasu wolnego. Jeśli codzienne kontakty z ludźmi są Ci potrzebne niczym tlen do życia, uwielbiasz pomagać innym i ich uszczęśliwiać – ta praca może dać Ci to, czego nigdy dotąd nie dało Ci żadne inne zajęcie!

Zobacz, kim są animatorzy czasu wolnego i jak Twoja pasja może stać się Twoją pracą!

Z eBooka dowiesz się m.in.:

• jak zostać animatorem czasu wolnego,
• jakie czekają Cię zadania,
• jakie są zalety i wady tej pracy,
• jak wygląda typowy dzień pracy animatora
• i wiele innych cennych informacji…

Animatorzy są szaleńcami pozytywnie zakręconymi. Jeśli masz w sobie szczyptę szaleństwa, to możesz pracować jako animator. Żeby pracować w tym fachu, trzeba czerpać radość z bycia szalonym. To wspaniała praca.

Serjii, Ukraina

Zamów pełną wersję eBooka Animator czasu wolnego. Poradnik zawodowy z zakresu animacji hotelowej»

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s