Jak napisać dobry życiorys? cd.


Jaki powinien być życiorys?

Artykuł jest fragmentem publikacji Anny Tabisz Praca dla absolwenta»

„Językoznawstwo” Iwony

W czasie tworzenia życiorysu może cię najść pokusa, aby trochę podkoloryzować fakty. Jeszcze raz powtórzę: pisz w swoim CV prawdę, bo gdy zostaniesz przyłapany na najmniejszym kłamstwie, możesz stracić szansę na stanowisko, o które się ubiegasz. Iwonie się udało — raz. Gdy szukała pracy, kolega podpowiedział jej, że podstawowa znajomość angielskiego nie wygląda atrakcyjnie dla pracodawcy. Poradził jej więc, by wpisała sobie „język angielski — dobry”.

Gdy powiedziałam Iwonie, że czasami znajomość języka obcego jest sprawdzana na rozmowie kwalifikacyjnej, poprosiła mnie, bym napisała jej prosty tekst, którego mogłaby się nauczyć na pamięć; o zapisanie jej podstawowych zwrotów, takich jak „Mam na imię…” (My name is…), „Moje hobby to…” (My hobby is…). Praktyczna znajomość języka angielskiego była u Iwony zerowa, a ona bez mrugnięcia okiem wpisała sobie „dobry”.

Na jej szczęście tam, gdzie starała się o pracę, nikt nie wymagał dobrej komunikacji w języku angielskim i dlatego otrzymała stanowisko, o które się ubiegała. Ale pomyśl, jaki byłby wstyd, gdyby w czasie rozmowy rekruter powiedział: „Czy możemy przejść na język angielski?…”.

Upiększone doświadczenie Karola

Kiedy pomagałam Karolowi pisać życiorys, usłyszałam, że chciałby zmienić nieco fakty dotyczące swojego doświadczenia zawodowego. Tuż po studiach starał się o dobrą pracę i trochę mu było wstyd, że pracował w czasie wakacji w Wielkiej Brytanii na budowie. Samą pracę za granicą uważał za atut, ale nie to, że był budowlańcem. Zaproponował, że w CV wpisze sobie, że pracował w pizzerii.

Powiedział: „Przecież tego i tak nikt nie sprawdzi”. Niby tak, ale wystarczy, żeby ktoś od niechcenia zapytał, co robił w tej pizzerii: pizzę czy pracował na kasie? A jeśli robił pizzę, czy mógłby kiedyś zrobić w domu i przynieść do pracy? Niewinne pytanie zadane bez żadnej złej intencji mogłoby zaważyć na przyszłej karierze. Ktoś kiedyś powiedział, że aby dobrze kłamać, trzeba mówić jak najwięcej prawdy.

Czy nie prościej po prostu mówić prawdę?

Chronologicznie czy funkcjonalnie?

Życiorys można napisać na naprawdę wiele sposobów. Nie chcę zarzucać cię mnogością formatów i kombinacji, ale muszę ci uświadomić dwa podstawowe rodzaje CV, jakie są wyróżniane: chronologiczne i funkcjonalne. Brzmi poważnie i tajemniczo? Nie szkodzi. Zaraz wszystko wyjaśnię. Ten magiczny podział określa, jakie informacje są w twoim dokumencie najważniejsze. Chronologiczne CV ukazuje wyraźnie etapy twojej edukacji i kariery zawodowej. Tymczasem życiorys funkcjonalny skupia się głównie na twoich umiejętnościach i predyspozycjach.

CV chronologiczne

CV chronologiczne jest najpopularniejszym rodzajem życiorysu. Mówi się, że 80–90% dokumentów trafiających na biurko rekruterów jest napisane właśnie w formacie chronologicznym. Być może wynika to stąd, że większość osób kierujących procesem rekrutacji również woli analizować CV w ten sposób napisane. Posługuj się tym CV, jeśli twoja kariera zawodowa jest stabilna i wciąż pogłębiasz swoje umiejętności w danej dziedzinie.

Jak wygląda układ życiorysu chronologicznego? Są dwa najczęściej proponowane schematy.

W przypadku gdy jest się „świeżym” absolwentem lub gdy edukacja jest ważnym aspektem w procesie ubiegania się o pracę (kierunkowe wykształcenie), należy poszczególne komponenty dokumentu ułożyć w następującej kolejności:

 • dane osobowe,
 • (cel zawodowy — opcjonalnie),
 • wykształcenie,
 • doświadczenie zawodowe,
 • umiejętności,
 • (cechy charakteru, dodatkowe informacje — opcjonalnie), zainteresowania,
 • klauzula.

Jeżeli twoje doświadczenie zawodowe jest ciekawe i przydatne na danym stanowisku pracy, to warto tę sekcję umieścić przed informacjami dotyczącymi twojej edukacji.

W związku z tym schemat CV będzie wyglądał następująco:

 • dane osobowe,
 • (cel zawodowy — opcjonalnie),
 • doświadczenie zawodowe,
 • wykształcenie,
 • umiejętności,
 • (cechy charakteru, dodatkowe informacje — opcjonalnie), zainteresowania,
 • klauzula.

Jedną z najważniejszych sekcji jest „Doświadczenie zawodowe”. Tam przedstawisz dokładnie przebieg swojej kariery. Wypiszesz szczegółowo (oczywiście w kolejności odwrotnie chronologicznej) wszystkie okresy zatrudnienia, umieszczając nazwę firmy, zajmowane stanowisko i zakres obowiązków.

Z pewnością się domyślasz, że w przypadku częstych zmian pracy albo dłuższych przerw w twojej praktyce zawodowej taki sposób przedstawienia informacji nie będzie dla ciebie korzystny. Jeżeli nie rozwijasz się zawodowo, choć chciałbyś, to także być może należy skorzystać z innej formy CV.

Pewną jakby „wadą” CV chronologicznego jest fakt, że trudno przykuć uwagę rekrutera i zachęcić go do swojej kandydatury, jeśli twoje umiejętności są rozproszone wśród wielu różnych stanowisk. Kolejnym negatywnym aspektem jest to, że jeśli ostatnio zajmowane stanowisko różni się od tego, o które się ubiegasz, osoba czytająca twój życiorys może zwątpić w twoją przydatność.

Na szczęście inne rodzaje formatów CV pozwalają uwypuklić inne aspekty niż samo doświadczenie zawodowe. O tym, jak to zrobić, przeczytasz, w kolejnych częściach tego rozdziału. Ale najpierw zapoznaj się ze wzorem typowego życiorysu chronologicznego.

Joanna Chronologiczna kładzie nacisk przede wszystkim na swoje doświadczenie zawodowe. W czasie trzech lat pracy w jednej firmie raz awansowała, co bardzo wyraźnie podkreśla, wymieniając inne zakresy obowiązków na poszczególnych stanowiskach, które piastowała.

Zakładając, że kolejna praca, której zacznie szukać, będzie o podobnym profilu do obecnej, informacja o wykształceniu może zejść na dalszy plan, gdyż specjaliście do spraw logistyki nie jest potrzebna znajomość kartografii.

cv cv

CV funkcjonalne

Jeżeli przede wszystkim chcesz zaprezentować swoje umiejętności i kwalifikacje, a zarazem masz doświadczenia zawodowe w prezentowanym zakresie, warto spróbować stworzyć życiorys funkcjonalny. Najważniejsze podane w nim informacje będą dotyczyły pełnionych funkcji i wykonywanych obowiązków.

Na taki format powinieneś się zdecydować, jeśli np. powierzano ci już wcześniej zadania podobne do wymaganych na stanowisku pracy, o które się ubiegasz, ale nie było to twoje ostatnie miejsce zatrudnienia i twoje obecne obowiązki daleko odbiegają od rodzaju pracy, którą chciałbyś wykonywać.

Wtedy na pierwszym miejscu możesz napisać o doświadczeniu zawodowym, jakie masz, a które jest najbardziej odpowiadające pracy, którą chciałbyś wykonywać. Informacje o innego rodzaju obowiązkach i stanowiskach możesz podać na końcu, umniejszając ich rangę. Taki zapis informacji pozwoli ci na uwypuklenie swoich konkretnych umiejętności zawodowych, bez podkreślania, kiedy je zdobyłeś.

Życiorys funkcjonalny jest również polecany osobom, które są od dłuższego czasu bezrobotne, często zmieniają pracę lub nie rozwijają się zawodowo i chcą to zmienić. Tak samo mogą z tej formy dokumentu korzystać ludzie, którzy mieli niespójną ścieżkę kariery lub zamierzają się przekwalifikować. Jeżeli należysz do którejś z tych grup, być może warto, byś popracował nad taką formą swojego CV.

Niektórzy specjaliści podpowiadają, że w tego typu życiorysie nie trzeba koniecznie podawać nazw firm ani okresów zatrudnienia lub dokładnej informacji o wykształceniu. Jednakże ukrywanie faktów (być może mniej znaczących, ale jednak) dotyczących tego, gdzie i kiedy się pracowało może zrodzić u osoby rekrutującej podejrzenie, że być może koniecznie chcesz coś zataić, jeśli chodzi o twoją historię zatrudnienia.

Struktura CV funkcjonalnego będzie wyglądała następująco:

 • dane osobowe,
 • (cel zawodowy — opcjonalnie),
 • kompetencje,
 • umiejętności,
 • wykształcenie,
 • doświadczenie zawodowe,
 • (dodatkowe informacje, cechy charakteru — opcjonalnie),zainteresowania,
 • klauzula.

W tym życiorysie najważniejszymi sekcjami są kompetencje i umiejętności. Tutaj powinieneś zawrzeć wszystkie informacje potrzebne do tego, by zachęcić pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną. Powinieneś skupić się na tych kwalifikacjach, które będą atrakcyjne na stanowisku pracy, o które się ubiegasz. Sekcja „Doświadczenie zawodowe” będzie natomiast dość niepozorna, gdyż tam nie musisz już umieszczać informacji o wypełnianych obowiązkach i zajmowanych stanowiskach.

Zanim jednak zdecydujesz się na pominięcie pewnych faktów z twojego życiorysu, pamiętaj, że większość (ponad 80% CV) jest napisana w formie chronologicznej lub w jednej z jej odmian. Dlatego rekruterzy są o wiele bardziej wyczuleni na wszelkie odejścia od tej formy. Mogą się obawiać, że chcesz coś ukryć, więc z o wiele większą ostrożnością będą patrzyć na twoją kandydaturę. Ze względu na to, że czysto funkcjonalne CV może nie być optymalnym rozwiązaniem, polecam ci CV mieszane, o którym przeczytasz w kolejnej sekcji tego rozdziału.

Mieszanie oraz Skill CV Success CV

Co zrobić w sytuacji, gdy z jednej strony ma się ciekawy przebieg kariery zawodowej, który interesująco można przedstawić w sekcji „Doświadczenie zawodowe”, a jednocześnie charakteryzuje się atrakcyjnymi kompetencjami, na które warto zwrócić uwagę rekrutera?

Rozwiązaniem jest CV mieszane. W związku z tym, choć CV
„wygląda” jak funkcjonalne, zawiera też elementy życiorysu chronologicznego — dokładnie podane okresy zatrudnienia w kolejności chronologicznej. Zapoznaj się z załączonym poniżej życiorysem Joanny Funkcjonalnej.

Jeżeli należysz do osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy i wydaje ci się, że nie masz jeszcze czym pochwalić się swojemu pracodawcy, dobrym rozwiązaniem będzie dla ciebie Skill CV.

Jest ono trochę podobne do życiorysu funkcjonalnego, gdyż podajesz w nim swoje umiejętności, ale możesz podeprzeć się faktami z życia akademickiego, które pomogły ci je zdobyć. Nie musiałeś z nich jeszcze korzystać w pracy zawodowej. Powinieneś się skupić na tych umiejętnościach, które mogą zostać wykorzystane przez pracodawcę. Podkreśl swoje mocne strony, np. cechy wyróżniające cię w okresie nauki, konkretne umiejętności.

Możesz wspomnieć o doświadczeniu zawodowym i opisać te obowiązki, które mogą być uznane przez rekrutującego za istotne w dalszym rozwoju zawodowym. Nie zapomnij podać informacji o stopniu znajomości języków obcych i o swoich zainteresowaniach. Pamiętaj, by pochwalić się sukcesami, które odniosłeś. Może zainspiruje cię życiorys Mariusza Umiejętnego?

Inną odmianą życiorysu jest tak zwane Success CV. Jest ono przeznaczone dla kandydatów z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym. Jeżeli jesteś taką osobą, to przede wszystkim powinieneś zacząć od napisania celu zawodowego. Wtedy możesz wykazać swoje zorientowanie na sukces. Następnie powinieneś wypisać swoje sukcesy. Przede wszystkim należy szczegółowo opisać te odniesione ostatnio, gdyż te wcześniejsze, np. z lat studenckich, mogą być już nieaktualne i sprawiać wrażenie, że czas, w którym odnosiłeś sukcesy, minął. Warto dokładnie opisać zakres odpowiedzialności i obowiązków w ramach każdego ze stanowisk pracy.

Koniecznie należy wspomnieć o kursach i szkoleniach, szczególnie jeśli mogą cię wyróżnić pod względem wkładu samokształcenia w rozwój twojej kariery zawodowej. Jeżeli masz jakieś referencje, pamiętaj, by je zamieścić. Szczególnie cenne będą referencje od uznanych autorytetów w dziedzinie biznesu.

Poniżej możesz zobaczyć przykładowe CV funkcjonalne z elementami CV chronologicznego. Joanna Funkcjonalna wydziela w nim cztery główne kategorie kompetencji, które ma i szczegółowo opisuje, w jaki sposób je zdobyła (podając np. stanowisko pracy, na którym ta umiejętność była wymagana). W sekcji „Doświadczenie zawodowe” wzmiankuje tylko nazwy firm, stanowiska i okresy zatrudnienia, by nie sprawiać wrażenia, że coś ukrywa. Poza tymi istotnymi danymi nie podaje już żadnej innej informacji.

Ucz się na cudzych błędach

W tej części rozdziału pokażę ci kilka przykładów z życia obrazujących, jakie błędy można popełnić przy konstruowaniu CV. Oczywiście zmieniłam imiona, nazwiska, daty i nazwy pracodawców, ale sposób przedstawienia tych danych oraz błędy pozostawiłam bez zmian. Jasne, że takich przykładów jest bardzo wiele i dużo się można na nich nauczyć

cv

cv

cv

cv

cv

Dlaczego warto mieć pełną wersję?

Praca dla absolwenta»

Praca dla absolwentaKsiążka kryje w sobie historie kilkunastu osób, które kiedyś były bezrobotne, ale miały szczęście być dobrymi znajomymi autorki tej książki, Anny Tabisz. Ona to udzielała im wskazówek i zdradzała różne skuteczne triki działające na rynku pracy. Prowadziła ich krok po kroku aż do osiągnięcia ich zawodowego celu. Stała się ich zawodowym coachem. Sprawiła, że dostrzegli swoje możliwości i uzdolnienia.

To podniosło ich poczucie wartości i pewności. Tak wyposażeni wkroczyli pewnie na rynek pracy i znaleźli to, czego szukali – pracę dającą im satysfakcję.

Dzięki tej publikacji może udać się to również Tobie, bowiem m.in.:

 • poznasz sposoby na napisanie konkurencyjnego i atrakcyjnego CV i listu motywacyjnego;
 • zwiększysz swoją pewność siebie, a Twoje poczucie wartości znacznie wzrośnie;
 • dojrzysz pozytywne strony rynku pracy;

 

 • otrzymasz konkretny plan działania w okresie bezrobocia. W pozycji ciekawie i rzeczowo zostały wskazane i skomentowane błędy popełniane przy tworzeniu CV oraz listów motywacyjnych.

Co więcej, książka zawiera również autorski plan szukania pracy, motywujący osoby poszukujące do poważnego i odpowiedzialnego potraktowania tematu.

O autorce, Annie Tabisz:

Przez ostatnie 12 lat pracowała na różnych stanowiskach w największych na świecie amerykańskich korporacjach FMCG i IT. Jednak jej pasją jest copywriting i motywowanie innych. Anna Tabisz od wielu lat współpracuje z agencjami reklamowymi, przedsiębiorstwami i osobami prywatnymi, kreując teksty, które pomagają im osiągać swoje cele. Jednym z obszarów jej działalności jest tworzenie CV i listów motywacyjnych dla absolwentów i osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.