Pracodawca sprawdza portale społecznościowe


Pracodawca sprawdza informacje o kandydatach do pracy na portalach społecznościowych

Jest to obecnie dość popularny wśród pracodawców sposób zdobywania informacji o kandydatach do pracy. Poszukują kandydatów m.in. przez biznesowe portale społecznościowe.

Dlatego warto się zarejestrować na takich portalach, ale trzeba uważać jakie informacje się na nich zamieszcza. Dla pracodawcy ważne są przede wszystkim informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i kwalifikacjach pracownika (znajomość języków obcych, ukończone kursy, zdobyte certyfikaty itp).

Komentarze o dotychczasowych pracodawcach

Nigdy nie zamieszczaj komentarzy o dotychczasowych przełożonych. Nawet jeśli poprzednie warunki pracy nie były najlepsze, a szef i współpracownicy… raczej niemili, nie komentuj tego w sieci.

W żądnym wypadku nie oceniaj szefa czy sposobu pracy  współpracowników. Nawet jeśli sam pracodawca nie natrafi na opinię o sobie w internecie, ktoś życzliwy może mu o niej szybko donieść i będziesz miał kłopoty.

Uwaga! Osoby, które upubliczniają informacje szkodliwe lub obraźliwe dla pracodawcy, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności prawnej, a także grozi im utrata pracy za naruszenie dobrego imienia prawodawcy.

Nie chwal się zagranicznymi wakacjami

Nie chwal się też zagranicznymi wakacjami ani drogimi rzeczami, bo to może prowokować zawistnych znajomych do złożenia donosu do urzędu skarbowego.

Jeśli chodzi o zdjęcia obowiązuje zasada, że im mniej, tym lepiej. Fotki z imprez, na których za dużo się wypiło lub przesadziło się z wygłupami, mogą zamknąć drogę do wymarzonej pracy. Szczególnie rekrutacji na wyższe stanowiska kompromitujące zdjęcia na profilu mogą przeważyć szalę na Twoją niekorzyść.

Pisząc w sieci, komentując, należy ważyć słowa, bo jak pokazują liczne przykłady, nieprzemyślane wypowiedzi mogą Cię drogo kosztować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s