Co wybrać ZUS czy OFE?


Emerytura  z ZUS czy OFE?

Jeszcze do końca lipca można podjąć decyzję czy tak jak dotychczas nasze składki emerytalne będą trafiały i do ZUS-u i do OFE, czy też w całości będą trafiały tylko i wyłącznie do ZUS-u.

Wiele osób nie wie jednak, jak to w praktyce wygląda i co się stanie jeżeli podejmą taką albo inną decyzję.

Dla przykładu: przyjmijmy, że składka emerytalna wynosi 700 zł (taki poziom będzie w przypadku wynagrodzenia, które wynosi 3600 zł brutto). Jeżeli podejmiemy decyzje, że tak jak dotychczas część tej składki (700 zł) trafi do OFE, to tak naprawdę z tej kwoty tylko 100 zł trafi do OFE, a pozostała  cześć nadal będzie trafiała do ZUS-u. Ewentualnie druga możliwość, czyli całe 700 zł trafia tylko i wyłącznie do ZUS-u.

Których składek dotyczy wybór?

Decyzję, którą podejmujemy, ona nie dotyczy tak naprawdę tych składek emerytalnych, które już w przeszłości zostały zapłacone, ale dopiero tych przyszłych czyli tych składek, które dopiero będą naliczane od naszych przyszłych wynagrodzeń.

Ale mimo wszystko i tak wiele osób nie bardzo wie jaką podjąć decyzję. Dlatego warto poznać kilka pomocnych wskazówek.

ZUS czy OFE – co wybrać?

ZUS do powinno być dla nas taki odpowiednik bezpieczeństwa, bo te pieniądze, które mogłyby trafić do OFE, jeżeli trafią do ZUS, to one nie trafią na standardowe nasze konto w ZUS-ie, ale na tzw. subkonto i tam w tym przypadku ten stosowany wskaźnik waloryzacji, czyli jakby mnożenie naszych składek – on nigdy nie może być ujemny.

Uwaga! Więc nie ma tutaj ryzyka starty.

A jeżeli wybierzemy OFE, to niestety mogą się zdarzyć takie okresy kiedy w tym OFE będzie ujemna stopa zwrotu. Z drugiej strony warto dodać, że OFE też mają pewną zaletę, bo z jednej strony jest tam pewne ryzyko, ale z racji tego, że teraz po tych zmianach w ostatnim czasie o połowę będą niższe opłaty naliczane przez OFE, a poza tym OFE mają dużo większą swobodę w inwestowaniu naszych pieniędzy więc istnieje szansa, że one zarobią dużo więcej niż wynosi waloryzacja w ZUS-ie.

Tak więc nasza decyzja to albo bezpieczeństwo (ZUS) albo godzimy się na pewne ryzyko, ale jednocześnie mając nadzieje na to, że zyski wypracowane przez OFE mogą być dużo wyższe. Decyzja należy do nas, ale warto pamiętać o tym, że najprawdopodobniej niezależnie od tego jaką decyzje podejmiemy nasz emerytura z publicznego systemu i tak będzie dość niska.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie również samodzielne oszczędzanie, by pomóc sobie tą sytuacje na emeryturze utrzymać na dość wysokim poziomie.

A może tak lokata bankowa?

Do założenia trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej BGŻOptima wystarczy Ci już 1000 zł wkładu własnego. Produkt przeznaczony jest dla nowych klientów Lokatę zakłada się on-line», a w przypadku zerwania umowy zatrzymasz 100% odsetek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s