Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe?


Wynagrodzenie urlopowe

Prawidłowe naliczenie wynagrodzenia urlopowego polega wpierw na ustaleniu, jakiego charakteru składniki wynagrodzenia otrzymuje dany pracownik.

3 rodzaje składników wynagrodzenia

Rozporządzenie urlopowe rozróżnia 3 rodzaje składników wynagrodzenia:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięczne w stałej wysokości (są to m.in. miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, dodatki stałe, takie jak stażowy, funkcyjny).

Uwaga! Stała miesięczna premia regulaminowa jest uwzględniana w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu, w którym wykorzystywał urlop wypoczynkowy.

składniki wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi za okresy nie  dłuższe niż jeden miesiąc  (chodzi tutaj o wynagrodzenie określone prowizyjne lub stawką godzinową czy akordową a także wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie naliczane jako wartość procentowa od tego wynagrodzenia itp.

Uwaga! Takie zmienne składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłacanej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały miesiąc rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego. W przypadku, gdy wysokość składników wynagrodzenia ulega znacznym wahaniom – okres ten może być wydłużony przez pracodawcę.

Składniki, które wchodzą w skład wynagrodzenia urlopowego mogą być być uwzględnione przy jego ustalaniu w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie, który nie przekracza 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego.

  • składniki wynagrodzenie, które są wypłacane za okres dłuższy niż jeden miesiąc (np. premia kwartalna).

Takie składniki wynagrodzenia należy wypłacać pracownikowi w przyjętych terminach wypłaty tych składników, pamiętając o tym, że okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy, a to oznacza, że składników tych nie wlicza się do podstawy wynagrodzenia urlopowego, ale fakt, że pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym nie może mieć wpływu na ich wysokość.

Wynagrodzenie urlopowe – jak obliczyć?

Należy podzielić podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie pomnożyć tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu wypoczynkowego w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Składniki wynagrodzenia wliczane do wynagrodzenia urlopowego

składniki wynagrodzenia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.