Wyższe zasiłki stałe


Zasiłki stałe

Od 1 października kwota zasiłku stałego jest wyższa i wynosi teraz 604 zł (wcześniej było 529 zł). Podniesiono również kryterium dochodowe, więc więcej osób będzie mogło skorzystać z pomocy finansowej.

Kryterium dochodowe

Jednym z warunków otrzymania zasiłku lub innych świadczeń z pomocy społecznej jest kryterium dochodowe. Jeśli Twój dochód jest wyższy niż ten, który jest określony w przepisach, świadczenia nie otrzymasz.

Uwaga! Od 1 października kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wzrosło o 92 zł i wynosi obecnie 634 zł, w przypadku rodzin graniczna kwota dochodu została podwyższona o 58 zł i wynosi 514 zł dla osoby w rodzinie.

W przypadku pomocy dla rolników wartość dochodu miesięcznego na 1 ha przeliczeniowego wzrośnie z 250 zł do 288 zł. Kryterium dochodowe bierze się pod uwagę nie tylko przy przyznawaniu zasiłku, ale także jego wyliczaniu.

Dla kogo zasiłek stały?

Przyznawany jest osobom, których dochody nie wystarczają na utrzymanie lub całkowicie niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności.

Jego wysokość to różnica pomiędzy kryterium dochodowym oraz faktycznym dochodem na osobę w rodzinie, z tym, że nie może być on niższy niż 30 zł.

Uwaga! Gdy mieszkasz sam i ma np. dochód 400 zł, comiesięczny zasiłek będzie wynosić 234 zł: 634 zł (kwota kryterium dochodowego) – 400 zł (dochód) = 234 zł.

Zasiłek stały nie przysługuje osobom, które mogą pobierać rentę, przysługuje im świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Prócz zasiłku stałego pomoc społeczna wypłaca także:

  • zasiłek okresowy (dla osób, które przejściowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej);
  • zasiłek celowy (jednorazowa pomoc finansowa na sfinansowanie określonych wydatków, np. na zakup żywności, leków, opału).

Opieka społeczna zasiłki:
http://kodekspracy.blogspot.com/2017/01/opieka-spoeczna-zasiki.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s