Jak zbudować pewność siebie?


Pewność siebie

„Rhonda Britten pokaże Ci,  jak pozostawić swój lęk za sobą i żyć, ciesząc się radością i wolnością”  Dave Pelzer, autor książek  „A Child Called „It”” oraz A Man Named Dave.

Pewność siebie jest bardzo ważna w życiu osobistym i zawodowym. To wie każdy z nas. Nie każdy z nas jednak ją ma. Czy możemy to zmienić? Wypracować?

Jak możemy „trenować” pewność siebie? Przeczytaj, co na ten temat mówi Rhonda Britten, autorka książki „Zmień swoje życie w 30 dni„.

Jak budować pewność siebie?

Pewność siebie budujemy, podejmując ryzyko.  Nabieramy zaufania do siebie. Nasze przekonanie o tym,  że zdolni jesteśmy osiągać coś, co wymaga ryzyka,  opiera się na prawdzie. Nasze ego nie ma z tym nic  wspólnego. Jesteśmy skłonni podejmować nowe wyzwania  i robimy to najlepiej jak umiemy.

Pewności siebie pragnie każdy z nas, lecz niewielu bywa gotowych do tego, aby świadomie ją budować. Konfrontacja  z własnymi uczuciami i lękami to dwa rodzaje ryzyka, które  należy podjąć, aby uzyskać większą pewność siebie.  Zwiększenie pewności siebie wymaga od człowieka trzech  rzeczy, a mianowicie: konsekwentnego wysiłku,  współczucia oraz chęci.

Być może nie wierzysz w zależność pomiędzy pewnością  siebie a okazywaniem współczucia, ale taka istnieje. Surowe  traktowanie samego siebie sprawia, że nie podejmujemy  wysiłku, który mógłby przynieść nam długotrwałe efekty.  Obawiamy się „wyjścia na głupka” lub popełnienia gafy.  W ryzyko wkalkulowana jest możliwość, że tak się stanie.  Aby zyskać pewność siebie, przestań bać się tego, co może nastąpić. Działaj bez względu na wszystko.

„Gdybym był bardziej pewny siebie, miałbym odwagę  do tego, aby żyć w zgodzie ze sobą — a to z kolei  pomogłoby mi w znalezieniu wymarzonej pracy (poślubieniu ukochanej dziewczyny, schudnięciu,  zakochaniu się, wyzbyciu się poczucia winy, powiedzeniu nie, odnalezieniu życiowego celu itd.).”

Ile razy już to słyszałam: „Gdybym tylko był bardziej pewny siebie, mógłbym zmienić swoje życie [na lepsze]”.  Ale pewność siebie nie bierze się znikąd. Najpierw trzeba  zaryzykować.

Nie zyskasz pewności siebie, jeśli będziesz unikać ryzyka. Pewność siebie nie jest czymś, co dane Ci jest raz na zawsze. Należy ją ćwiczyć, podobnie jak mięsień. Aby mogła rosnąć, potrzebuje pielęgnacji.

Oto cała tajemnica budowania pewności siebie. Musimy podejmować ryzyko, ponieważ dzięki niemu uczymy się  zaufania do siebie, co z kolei rozwija w nas wewnętrzną pewność.

Przygotuj się na silne nieprzyjemne uczucia.  Głos strachu podpowiada, że żadne ryzyko nie jest warte  tego, aby je podejmować. Umiejętność odczuwania  wewnętrznego komfortu, pomimo niepokoju, jaki wywołują w nas nasze uczucia oraz ryzyko, które podejmujemy,  to ważne aspekty bycia szczerym wobec samego siebie.

Pewność siebie nie jest czymś, co się nam przydarza. To efekt pokonywania własnych ograniczeń. Jedynym sposobem budowania pewności siebie jest robienie tego, czego najbardziej się boimy.

Wiem, że nikt z nas nie lubi ryzyka i związanego z nim poczucia emocjonalnego dyskomfortu. A jednak bez nich nie ma mowy o wewnętrznej satysfakcji. W trakcie 30-dniowej wędrówki ujrzysz samego siebie w innym świetle. Odkryjesz, że jesteś o wiele bardziej wartościowy, niż myślałeś. świadomość tego faktu pomoże Ci w dotarciu do prawdziwego ja.

Kiedy słyszę słowa „pewność siebie”, natychmiast myślę  o swojej przeszłości, o wzlotach i upadkach, których  doświadczałam w procesie leczenia osobistych ran. Kiedyś  w ogóle nie dotrzymywałam obietnic danych samej sobie. Obiecywałam coś sobie i na słowach się kończyło. Cokolwiek  postanowiłam, nigdy nie zostało przeze mnie wykonane.

Poleganie na sobie to ważny aspekt pewności siebie. Osoby pewne siebie nie boją się ośmieszenia. Nie martwią się tym, że sprawią wrażenie niemądrych lub naiwnych.

Wiem o tym z doświadczenia. Na pytanie, od kogo  nauczyłam się tak pięknie przemawiać, inspirować oraz  pomagać innym, od lat udzielam jednej i tej samej  odpowiedzi: przestałam zadręczać się własną  niedoskonałością. Moja mowa płynie z serca. Zanim  zaryzykowałam „wyjście na głupka”, byłam niczym robot.

Przemawiałam do innych w sposób beznamiętny. To było okropne.  W końcu zeszłam z piedestału. Przestałam chcieć być mówcą  doskonałym. Postanowiłam być najlepszą możliwą wersją samej  siebie. Aby zbudować autentyczną pewność siebie, zaryzykowałam i pozwoliłam sobie na odczuwanie dyskomfortu.

Nierzadko zdarza się, że poczucie pewności siebie drugiej osoby  określamy na podstawie powierzchownych przesłanek, takich jak  elokwencja lub zasobność konta. Inteligencja i pieniądze są wyznacznikiem zewnętrznego poczucia własnej wartości, lecz nie
mają nic wspólnego z tym, które nosimy wewnątrz.

Wewnętrzna pewność siebie daje o sobie znać, kiedy przyjmujemy komplementy i pochwały z zewnątrz, popycha nas ku osiągnięciom na polu  zawodowym. To dzięki niej mamy odwagę zaproponować spotkanie  osobie, która wpadła nam w oko. Pewność siebie, którą masz w sobie, to Twoje wsparcie w nadchodzących lata życia.

Zewnętrzny sukces nie gwarantuje pewności siebie. Spotkałam  mnóstwo osób, które świetnie radzą sobie w biznesie, lecz nie są  w stanie zdobyć się na szczerość względem samych siebie. Znajdują  się w miejscu, do którego zaprowadziły ich kłamstwa. Nie mają nawet pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak wewnętrzna pewność siebie.”

Zmień swoje życie w 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s