Zawieranie umów przez nastolatka


Umowy zawierane przez nastolatka

Przede wszystkim trzeba ustalić, ze osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, jako niepełnoletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Co może nastolatek?

Jeśli jednak ma już ukończone lat 13 i przez to posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych, może już wiele, czyli:

  • zawierać umowy w tzw. drobnych sprawach bieżących życia codziennego samodzielnie – robić zakupy, korzystać z usług: iść do fryzjera, oddać buty do naprawy itp.;
  • rozporządzać przedmiotami majątkowymi oddanymi jej do swobodnego użytku – pożyczyć koledze swoją rzecz, a nawet sprzedać ją, np. otrzymany w prezencie telefon czy inny sprzęt lub odzież itd.;
  • rozporządzać swobodnie swoim zarobkiem, np. wynagrodzeniem za roznoszenie ulotek, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej.

Uwaga! Wszystko to niepełnoletni czynić może bez zgody swojego przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica czy opiekuna. Aby jednak zarabiać pieniądze, osoba niepełnoletnia musi zawrzeć umowę z podmiotem, który chce ją zatrudnić. I to już jest czynność, do której potrzebna będzie zgoda przedstawiciela ustawowego.

Pieniądze tak zarobione nastolatek może przeznaczyć co do zasady na swoje cele według własnego uznania. Prawo zezwala mu więc na zakupienie czegokolwiek z zarobionych przez siebie pieniędzy.

Uwaga! Potencjalny kontrahent nie wie, z jakich pieniędzy dokonywany jest zakup. I jeśli czynność dotyczy np. drogiego sprzętu komputerowego, samochodu, skutera, roweru itp., sprzedawca będzie miał prawo żądać zgody przedstawiciela ustawowego nastolatka i zrobi to dla swojego bezpieczeństwa. Będzie to też uzasadnione, ponieważ taki zakup raczej nie może być uważany za sprawę bieżącą codziennego życia.

Swoboda nastolatka w tym zakresie obejmuje więc jego decyzję co do woli przeznaczenia pieniędzy – rodzic nie może zabronić wydania ich na określony cel, ale może się tak zdarzyć, że druga strona zażąda jego obecności przy czynności, której niepełnoletni chce dokonać.

Jak ograniczyć nastolatkowi rozporządzanie zarobkiem?

Tylko są jest do tego uprawniony. Przykładowo na wniosek rodziców wskazujących marnotrawienie środków przez dziecko albo pożytkowanie ich na używki, sąd rodzinny może wydać w tej sprawie rozstrzygnięcie ograniczające swobodę nastolatka.

Co zrobić, gdy ofiarujesz dziecku drogą rzecz, a ono tę rzecz sprzeda?

Czynności tej nie unieważnisz, skoro ta rzecz została nastolatkowi oddana do swobodnego użytku.

Uwaga! Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby do czynności prawnej doszło z pokrzywdzeniem dziecka, jednak tylko tego młodszego, liczącego mniej niż 13 lat. Starsze dziecko działa już na własną odpowiedzialność i jeśli dasz mu drogi telewizor, a ono go sprzeda, od strony prawnej wszystko jest w porządku.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.