Pieniądze z ZUS dla seniora


Pomoc finansowa z ZUS dla seniora

Dodatek dla osób w wieku 75+

Wszystkim seniorom, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty i skończyli 75 lat, przysługuje  w wysokości 209,59 zł, który jest wypłacany razem z emeryturą lub rentą (nie trzeba żadnych wniosków).

Uwaga! Nie przysługuje jedynie osobom, które przebywają w zakładach opiekuńczych.

Dodatek dla osób chorych

Dodatek pielęgnacyjny w tej samej kwocie należy się osobom, które nie skończyły 75 lat, ale ze względu na przewlekłą chorobę czy niepełnosprawność są niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Muszą one złożyć w oddziale ZUS wniosek wraz z formularzem wypełnionym przez lekarza prowadzącego i dołączyć dokumentację medyczną (dokumenty można wysłać pocztą). Na tej podstawie lekarz orzecznik podejmuję decyzję o przyznaniu dodatku.

Uwaga! Pieniądze nie przysługują osobom, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny z ośrodka pomocy społecznej, ani tym, które co najmniej przez połowę każdego miesiąca przebywają w zakładzie opiekuńczym.

W przypadku odmowy przyznania dodatki osoba uprawniona może dochodzić swoich praw przed sądem. A sąd może, przyznając rację, orzec o obowiązku wypłaty dodatków za okres przed wydaniem wyroku.

Dodatki dla kombatantów

Ustawodawca przewiduje również specjalne wynagrodzenie dla osób, które posiadają zasługi w zakresie obrony ojczyzny. Jeśli osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji jest inwalida wojenny, ZUS wypłaci mu dodatek w wysokości 314,39 zł.

Pieniądze otrzymają kombatanci (209,59 zł), osoby, które prowadziły tajne nauczanie (209,59 zł), deportowane do pracy (od 10,51 zł do 209,59 zł) oraz cywilne, niewidome ofiary  działań wojennych (840 zł).

Zasiłki dla opiekuna

Osoba zatrudniona na umowę o pracę lub prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego na opiekę nad członkiem rodziny. Wystawia je lekarz prowadzący leczenie.

Tzw. zasiłek opiekuńczy wynosi 80% pensji, przysługuje prze 14 dni  w roku i tylko wtedy, gdy w domu nie ma nikogo innego, kto mógłby zaopiekować się chorym.

Uwaga! Osoba, która bezpodstawnie pobierała zasiłek, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej za wyłudzenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.