Czy można zwolnić pracownika, bo ma prawo do emerytury?


Pracownik z prawem do emerytury – czy można go zwolnić?

Za kilka miesięcy (od 1 października), zostanie obniżony wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – 65 lat.

Na pewno wiele osób skorzysta z tych nowych przepisów, ale dla niektórych mogą być powodem do zmartwienia, bo będą się obawiać zwolnienia z pracy z powodu prawa przejścia na emeryturę.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, bo ten osiągnął wiek emerytalny?

Nie. Przepisy na to nie pozwalają.

Uwaga! Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika jedynie dlatego, że osiągnął on wiek emerytalny. Można to zaznaczyć w wypowiedzeniu umowy o pracę, ale musi być także inny powód.

Potwierdza to ważna uchwała SN z 21 stycznia 2009 r. (sygn. II PZP 13/08) – do której muszą stosować się sądy w razie sporu z pracodawcą.

Według niej „Osiągniecie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 par. 1 k.p.)”

Zdarza się jednak, ze pracodawca, który musi kogoś zwolnić, ze względu na dobro innych pracowników, typuje do tego osobę, która ma prawo do emerytury, bo wówczas, pomimo braku pensji, zabezpieczeniem finansowym będzie świadczenie z ZUS.

Uwaga! SN w wyroku z 19 stycznia 2016 r. (sygn. akt: I PK 72/15) uznał, ze jest to niedopuszczalne.

Jednocześnie wskazał jednak, zę aby nie doszło do dyskryminacji, pracodawca powinien dokładnie znać sytuację rodzinną i osobistą innych pracowników zajmujących takie samo stanowisko.

W praktyce trudno obiektywnie ocenić, kogo lepiej zwolnic, a zwłaszcza, że pracownik nie ma obowiązku udzielać informacji o dochodach czy sytuacji w rodzinie.

Miłego dnia  😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s