Konkubinat a mieszkanie komunalne


Konkubinat a prawo do najmu w mieszkaniu komunalnym

Tylko niektóre przepisy traktują konkubentów jak obcych dla siebie osób. Dotyczy to m.in. prawa do najmu w mieszkaniu komunalnym. Kodeks cywilny gwarantuje konkubentowi uzyskanie prawa do mieszkania (prawa najmu) po śmierci tego z nich, któremu prawo do dotąd przysługiwało.

W razie śmierci konkubenta (najemcy mieszkania) w stosunek najmu wstępuje osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą i z nim mieszkała.

Wstępnie stosunek najmu następuje z mocy samego praw, a to oznacza, ze partner/partnerka najemcy nie musi podejmować żadnych czynności, aby po jego śmierci uzyskać prawo najmu.

Uwaga! Od tej zasady jest pewien wyjątek – gdy mieszkanie było przedmiotem współnajmu.

Co się dzieje w sytuacji, gdy ktoś ma mieszkanie, które jest odrębną własnością lub własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

W takiej sytuacji w razie śmierci właściciela mieszkania jego partner nie ma do niego żadnych praw, bo nie jest ustawowym spadkobiercą.

Uwaga! Aby to zmienić, należy spisać testament i zawrzeć w nim zapis na mocy którego partner dziedziczy mieszkanie/majątek. Niestety nie będzie on zwolniony z podatku od spadku, tak jak ma to miejsce w przypadku najbliższej rodziny.

Umowa dożywocia

Zawarcie umowy dożywocia to sposób na uniknięcie daniny dla fiskusa. Polega ona na tym, że właściciel mieszkania przenosi jego własność na partnera w zamian za zapewnienie m.in. mieszkania, utrzymania, wyżywienia (obowiązki te można szczegółowo ustalić w umowie).

Uwaga! Wówczas nie trzeba płacić podatku.

Składanie zeznań w procesie karnym

To kolejna sytuacja, gdy konkubenci mają takie same prawa jak małżonkowie. Partnerzy są traktowani jak najbliżsi krewni. Zgodnie z przepisami osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić składania zeznań lub odpowiedzi na pytania.

Uwaga! Do tego kręgu należy także osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu. O tym prawie informuje sędzia przed składaniem zeznań.

Informacje o zdrowiu lub leczeniu

Warto zadbać, by partner miał informacje o naszym zdrowiu lub leczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie pisma, w którym wyrażamy na to zgodę – z podpisem poświadczonym przez notariusza. Taksa notarialna nie jest w tym przypadku wysoka.

Notarialne poświadczenie podpisu kosztuje 24,60 zł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.