Czy emerytury zostały dobrze wyliczone?


Dobrze wyliczone emerytury

ZUS co roku ma obowiązek wysyłać Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego. To pismo już dostało lub w najbliższym czasie dostanie ok. 19 mln Polaków.

Pismo zawiera m.in. informacje na temat składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzonych do tej pory na nasze indywidualne konto oraz subkont w ZUS. Jednak największe zainteresowanie budzą wyliczenia naszych przyszłych emerytur. ZUS przedstawia je w czterech wariantach.

Pierwsze dwa warianty informują, jaką będziemy mieć emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego i w kolejnych 5 latach. Jeden oparty jest na założeniu, że do momentu przejścia na emeryturę składki będą wpłacane na nasze konto w ZUS tak jak obecnie, a druga zakłada, ze już żadna składka do ZUS nie wpłynie i emerytura będzie obliczona na podstawie pieniędzy, które o tej pory zgromadziliśmy.

Pozostałe dwa warianty uwzględniają także nasze składki zgromadzone w OFE.

Zaniżone emerytury

Okazuje się, że emerytury wyliczone przez ZUS w wielu przypadkach mogą być zaniżone, ale nie jest to wina urzędników, tylko przepisów na podstawie których wyliczana jest hipotetycznie emerytura.

Według nich ZUS bierze pod uwagę dwie rzeczy:

  • składki dotychczas zgromadzane (a w wariancie drugim także te przyszłe);
  • średnie dalsze trwanie życia w momencie prognozowanego przejścia na emeryturę.

Czyli pieniądze ze składek dzielone są przez prognozowaną liczbę miesięcy dalszego życia i w ten sposób wyliczana jest miesięczna emerytura. Ale składki są co roku waloryzowane (w 2016 r. było to aż 6%). Jednak symulacje nie biorą tego pod uwagę.

Jest więcej…

W piśmie z ZUS nie zostało uwzględnione, ze od października zostanie obniżony wiek emerytalny (dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat). Tak więc 300 tys. osób, które mogą skorzystać z tych przepisów, dostało prognozowane emerytury wyliczone tak, jakby pracowały dłużej – według obecnych zasad.

Jeśli wiec z informacji przesłanych przez ZUS wynika, że przyszły emeryt dostanie 2000 zł miesięcznego świadczenia, może się okazać, że tak naprawdę będzie to 1800 zł.

Trzeba też pamiętać, że są to kwoty brutto, od których trzeba odliczyć składki i podatki. Tak wiec 200 zł podane przez ZUS skurczy się do niecałych 1500 zł na rękę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.