Zmiany w interpretacjach podatkowych


Interpretacje podatkowe

Jeżeli nie masz pewności, czy powinieneś zapłacić podatek, czy też nie, nie wiesz, jak wyliczyć zobowiązanie wobec urzędu skarbowego, to w takiej sytuacji możesz wystąpić o indywidualną interpretację podatkową do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Wcześniej (przed 1 marca) takie interpretacje składano do dyrektora jednej z pięciu izb skarbowych.

Uwaga! Warto pytać, jak fiskus interpretuje przepisy, zwłaszcza w przypadku dużych sum. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko właścicieli firm. Każdy z nas może stanąć przed dylematem, czy oddać urzędowi skarbowemu kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dotyczy to np. sytuacji, gdy odziedziczymy mieszkanie i postanowimy je sprzedać.

Dyrektor KIS może interpretować przepisy w zakresie wszystkich podatków ściganych przez organy skarbowe. Dochodowego od osób fizycznych i prawnych, VAT, akcyzy, podatku od spadku i darowizn czy od czynności prawnych.

Uwaga! Twoje pytanie może dotyczyć stanu faktycznego (np. otrzymałeś darowiznę i nie wiesz, czy musisz się z niej rozliczyć z fiskusem) lub też zdarzenia przyszłego (wiesz, ze niebawem dostaniesz darowiznę).

Wnioski o wydanie interpretacji podatkowej

Druk ORD-IN, oraz ewentualne załączniki ORD-IN/A są dostępne w urzędach skarbowych. Możesz je też wydrukować z internetu.

Uwaga! Wszystkie wnioski oraz inna korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować na adres: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej: ul. Teodora Sixta 17; 43-300 Bielsko-Biała.

Jeśli masz tzw. Profil Zaufany (rodzaj elektronicznego podpisu) możesz zrobić to również droga elektroniczną. Logujesz się na platformie e-PUAP i wysyłasz wniosek na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.

Jakie opłaty?

Opłata za wniesienie wniosku wynosi 40 zł od każdego przedstawionego w nim odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Należy ją wpłacić na konto KIS (25 1010 1212 0064 6422 3100 0000).

Dyrektor KIS ma na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jego decyzję można zaskarżyć.

Jak się odwołać?

Jeśli interpretacja podatkowa nie będzie po Twojej myśli, możesz to zaskarżyć do sądu. Zwłaszcza, ze od 1 czerwca zmieniły się przepisy. Teraz jest to łatwiejsze i trwa krócej.

Skargę wnosisz bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA). Dawniej przed wniesieniem skargi do WSA trzeba było wezwać dyrektora KIS do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę wnosisz za pośrednictwem dyrektora KIS w ciągu 30 dni od doręczenia interpretacji podatkowej.

Dyrektor KIS będzie mógł w ciągu 30 dni zmienić z urzędu interpretację, uwzględniając Twoją skargę do sądu administracyjnego.

Darowizna a podatek:
http://kodekspracy.blogspot.com/2015/03/darowizna-podatek.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.