Dla kogo zasiłek celowy?


Zasiłek celowy – kto dostanie?

Świadczenia z pomocy społecznej, takie jak zasiłki celowe, są przyznawane na zaspokojenie potrzeb, które przepisy określają jako „niezbędne potrzeby bytowe”.

W tej grupie mieści się więc oczywiście ne tylko żywność, ale również lekarstwa, opał, odzież, niezbędne przedmioty użytku domowego, drobne remonty i naprawy w mieszkaniu, a także koszty pogrzebu.

Jednorazowy zasiłek celowy

Pomoc jest jednorazowa. Gmina przyznaje ją na wniosek osoby, która ją potrzebuje, biorąc pod uwagę kryterium dochodowe. Wynosi ono w przypadku osoby samotnie gospodarującej – 634 zł, a osoby w rodzinie – 514 zł.

Gmina ma prawo ustalić wyższe progi (wówczas szansę na zasiłek celowy będą miały również osoby o większych dochodach), nie może go jednak obniżyć.

Uwaga! W uzasadnionych przypadkach pomoc przyznawana jest nawet mimo przekroczenia kryterium dochodowego.

Co jest dochodem?

Dochodem jest suma miesięcznych przychodów z miesiąca, który poprzedza złożenie wniosku,a  w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony. Podstawą ustaleń jest kwota netto.

Zasiłek celowy na zakup leków

Taki zasiłek co do zasady oznacza refundację lekarstw na receptę. Jeśli jednak lekarz uzna, ze pacjent musi przyjmować również preparaty bez recepty, pomoc społeczna powinna rozważyć zasadność udzielenia wsparcia w ich zakupie – takie jest stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w wyroku z 9 listopada 2017 r. (sygn. akt II SA/Po 520/17).

W takiej sytuacji wraz z wnioskiem należy złożyć zaświadczenie lekarskie.

Wysokość zasiłku celowego

Uzależniona jest od okoliczności, potrzeb osoby, która ubiega się o niego i możliwości ośrodka pomocy społecznej. Zatem może być tak, ze ubiegając się np. o 200 zł na leki, dostaniesz np. tylko 100 zł.

Od decyzji w sprawie zasiłku celowego można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.