Odszkodowanie z ubezpieczenia


Ubezpieczenia – kiedy przyczyniasz się do szkody

Twoja niefrasobliwość, nieuwaga lub brak wyobraźni mogą sprawić, że to Ty przyczynisz się do wypadku. W takie sytuacji ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć wartość wypłacanego Ci odszkodowania.

Uwaga! Pozwala na to art. 362 Kodeksu cywilnego, który stwierdza, że: „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosowanie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.
Co ważne, to firma ubezpieczeniowa musi udowodnić w jakim stopniu działania ofiary wypadku sprawiły, że doszło do tego zdarzenia lub do powstania większych obrażeń.

Uwaga! Udział ten podaje się w procentach i jeśli np. poszkodowany przyczynił się do szkody w 30%, wszystkie wypłacane mu świadczenia (np. odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta, zwrot wszelkich kosztów) zostaną pomniejszone o 30%.

Odszkodowanie przy wypadkach komunikacyjnych

Tego typu sytuacje najczęściej dotyczą wypadków komunikacyjnych.

Sztandarowymi przykładami są:

  • brak zapięcia pasów;
  • wsiadanie do samochodu z pijanym kierowcą albo
  • nadmierna prędkość.

Uwaga! Nie ma jednoznacznych wytycznych, które mówią, jak określone działanie wpływa na procent przyczynienia się do szkody. Każdą sprawę rozpatruje się indywidualnie, ale sądy posiłkują się innymi wyrokami. Np. brak zapięcia pasów oznacza, że świadczenia zostaną zmniejszone o ok. 30-50%.

Całkowite pozbawienie odszkodowania

Możliwe jest jedynie wówczas, gdy zostanie wykazana wyłączna wina poszkodowanego. Takie przypadki też się zdarzają – np. gdy pijany mężczyzna zasnął na drodze.

Uwaga! Współwinnym wypadku można być też np. przez wtargnięcie na jezdnię, przejeżdżanie rowerem przez pasy (gdy nie ma ścieżki rowerowej), brak tylnego światła w rowerze.

Odszkodowanie za wypadek w pracy, na chodniku

Mniejsze odszkodowanie może też dotyczyć innych wypadków, np. w pracy – gdy pracownik nie stosował się do zasad BHP.

Dla przykładu: pracownik cukrowni przyczynił się w 50% do tragicznego wypadku, bo wszedł pod działający taśmociąg. Nie była to jego wyłączna wina, bo urządzenie – zdaniem biegłych – nie spełniało wszystkich wymagań z zakresu BHP. M.in. nie było osłon i zabezpieczeń wynikających z postanowień polskich norm.

Innym przykładem będzie tutaj sprawa starszej kobiety, która chciała przeskoczyć przez remontowany fragment chodnika (była w klapkach). Upadła i doznała  m.in. urazów głowy. Zdaniem sądu przyczyniła się do wypadku w 80%, bo mogła obejść remontowane miejsce zamiast przez nie skakać i to w nieodpowiednim obuwiu.

Z drugiej jednak strony teren prac nie został zabezpieczony taśmą. Kobieta dostała 1500 zł odszkodowania.

Miłego dnia 😉
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.