Umorzenie podatku od darowizny


Wzór prośby o umorzenie podatku od darowizny

Podatek od darowizny

Jeśli darowizna jest dokonywana na rzecz: zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, macochy, ojczyma lub pasierba, to jest ona zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Uwaga! Ważne jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej dokonania.

Osoby, które otrzymały darowiznę od najbliższych członków rodziny mają prawo do zwolnienia od podatku. Jest to zwolnienie całkowite i nielimitowane. Dotyczy to osób z tzw. zerowej grupy.
Uwaga! W grupie zerowej nie ma ani zięcia, ani synowej, jak również teściów.Dlatego jeśli chcemy obdarować nasze żonate (zamężne) dzieci, to najlepiej wyraźnie zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz syna czy córki, bo inaczej zostanie ona potraktowana jako dokonana w części na rzecz dzieci (zwolniona z podatku grupa zerowa), a w części jako darowizna na rzecz zięcia czy synowej (tylko częściowo zwolniona z podatku pierwsza grupa podatkowa).

Zwolnienie z podatku przysługuje tylko po spełnieniu ściśle określonych przez przepisy warunków.

Ze zwolnienia skorzystają tylko te osoby, które:

  • nie spóźnią się ze specjalnym oświadczeniem (SD-Z2);
  • oraz – w przypadku darowizn pieniężnych – skorzystają z pośrednictwa banku, poczty lub Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK).

Darowizna może zostać odwołana, jeżeli stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb lub bez uszczerbku na ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych (podstawa prawna: art. 896 kc.) lub jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności (podstawa prawna: art. 898 kc.).

Uwaga! Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego (podstawa prawna: art. 899 kc.).

Prośba o umorzenie podatku od darowizny – wzór

Poniżej zamieszczam wzór prośby o umorzenie podatku od darowizny.

Uwaga! To tylko wzór. Dane są fikcyjne. Wzór może być oczywiście modyfikowany wedle własnych potrzeb.

Umorzenie podatku od darowizny
Miłego dnia 😉
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.