Jak założyć konto w banku?


Zakładanie konta w banku

Konto bankowe przede wszystkim służy nam temu, żebyśmy mogli w lepszy sposób kontrolować kwestię pieniędzy, które mamy. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że ja najlepiej kontroluje swoje pieniądze, gdy mam je w kieszeni, bo widzę ile mam.

Uwaga! Ale w momencie, w którym np. ktoś te pieniądze ukradnie, to już przestaje mieć nad nimi kontrole.

Konto bankowe zapewnia bezpieczeństwo i wygodę. O bezpieczeństwo naszych pieniędzy dba bank, w którym mamy założone konto. Pieniądze są bezpieczne, bo żaden złodziej nie ma do nich dostępu, gdy są ulokowane na koncie.

Wygoda tego rozwiązania to przede wszystkim nieograniczony dostęp do naszych pieniędzy w każdym miejscu i o każdej porze. Kolejny atut naszego konta daje nam możliwość zarządzania naszymi pieniędzmi nie tylko w oddziale banku, ale także telefonicznie i przez internet.

Uwaga! Te wszystkie rzeczy, które załatwiamy stojąc w kolejce, płacąc, wypełniając rachunki (jakby pilnując tego wszystkiego) możemy zrobić z ekranu naszego komputera czy przez telefon o dowolnej porze, w której mamy na to czas i ochotę.

Tak więc jest to ogromna wygoda i dla tych wszystkich, którzy narzekają, że mają mało czasu, że brakuje im czasu dla bliskich, dla własnych przyjemności – można w ten sposób mnóstwo czasu zaoszczędzić.

Dzięki stałemu dostępowi do naszego konta bankowego nigdy nie zapomnimy o zapłaceniu rachunków. Szybko otrzymamy pensje lub emeryturę. Możemy zaplanować wszelkie wydatki. Przy stałych comiesięcznych płatnościach, np. ubezpieczenie na życie, czynsz mieszkaniowy, opłata za telewizje kablową i internet, możemy złożyć stała dyspozycje przelewu i wówczas bank pamięta o regularnym płaceniu rachunków.

Ponadto większość banków zaproponuje nam limit kredytowy do naszego konta, a to oznacza w razie potrzeby możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy.

Niektórzy pomyślą, że założenie konta bankowego wymaga wiele czasu i związane jest z ogromną liczbą dokumentów i innych formalności. To błąd. Jest zupełnie odwrotnie.

Uruchamianie konta bankowego

Założenie konta bankowego jest bardzo proste i trwa tylko kilka minut. Dla osób posiadających dostęp do internetu założenie konta bankowego może być jeszcze łatwiejsze.

Wystarczy wejść na stronę internetową banku i wypełnić odpowiedni formularz. Po wypełnieniu wniosku o otwarcie konta zgodnie z instrukcjami, skontaktuje się z nami pracownik banku, aby umówić się z nami na podpisanie umowy w dogodnym dla nas terminie.

Uwaga! W przypadku banków internetowych umowę przywiezie nam kurier do domu i wszystkie formalności załatwimy przy nim w ciągu kilku minut. Nie musimy w ogóle ruszać się z domu.

W przypadku kont internetowych ten dostęp jest praktycznie 24 godzinny i to w każdej chwili kiedy jesteśmy podłączeni do internetu. Drugi takim wyróżnikiem jest kwestia kosztów. Trzecia kwestia to wygoda.

Uwaga! Niewątpliwym plusem banków internetowych są niższe opłaty za prowadzenie konta  lub ich brak oraz mniejsze koszty przelewów i innych operacji finansowych w porównaniu z tymi, które obowiązują w oddziałach banków.

Trzeba też pamiętać o tym, że zawsze powinno się porównać oferty kilku banków i sprawdzić jaką opłatę ponosimy z tytułu prowadzenia konta bankowego. Bardzo ważne jest określenie z jakich usług będziemy korzystać.

4 podstawowe to:

  • oprocentowanie;
  • wypłaty z bankomatów;
  • funkcja rozliczeniowa konta i ile będziemy płacić za przelewy oraz
  • dostęp do kredytów.

Banki muszą oferować bezpłatne konta

Banki podwyższają opłaty. Aby ich uniknąć, możesz skorzystać z nowych przepisów, które weszły 8 lutego 2017 r., dzięki którym każdy bank lub SKOK (oprócz Krajowej Kasy) muszą oferować bezpłatne konta osobiste – tzw. podstawowe rachunki płatnicze.

Uwaga! Musisz jednak spełniać jeden warunek. Nie możesz mieć innego rachunku osobistego polskiej walucie (banki mogą to bez problemu sprawdzić w centralnej informacji o rachunkach).

Nowe przepisy wprowadzono w odpowiedzi na dyrektywy unijna. Mają zachęcić te osoby, które nie mają konta osobistego wcale – by je założyły. A jest ich u nas w kraju niemało, bo co piąty Polak nie posiada konta bankowego – najczęściej dlatego, że obawia się wydatków z tym związanych.

Nie bez podstaw. Banki podwyższają różne opłaty. Jeśli masz konto, nic ni stoi na przeszkodzie, byś z niego zrezygnował i założył darmowy rachunek.

Bezpłatne konto bankowe

W ramach takiego rachunki podstawowe usługi są bezpłatne (o ile nie przekroczysz określonego przepisami limitu).

Uwaga! Jednak w praktyce będziesz pewnie płacił bankowi kilka złotych miesięcznie, bo ma on prawo pobierać opłaty za kartę płatniczą (trudno sobie wyobrazić, ze zrezygnujesz z karty, bo bez niej nie wypłacisz pieniędzy z bankomatu). Przy czym musisz pamiętać, ze w ramach tego konta nie są oferowane karty kredytowe. Ne można też korzystać z innych produktów kredytowych.

Bezpłatne jest prowadzenie rachunku, a także:

  • transakcje płatnicze (przelewy, polecenia zapłaty, zlecenia stałe);
  • do pięciu operacji miesięcznie (przy czym powinieneś mieć też możliwość dokonywania tych operacji droga elektroniczną);
  • wypłaty z bankomatów (jeśli jednak korzystasz z bankomatów, które nie należą do banku, darmowych będzie 5 wypłat w miesiącu).

Uwaga! To ważne. Bank nie może uzależniać otwarcia Ci bezpłatnego konta od zawarcia z nim umowy o inny produkt bankowy lub też żądać jakichkolwiek wpłat na ten rachunek. Banki i SKOK-i mają obowiązek prowadzić podstawowe konta płatnicze wyłącznie z złotówkach, nie będzie wiec podstawowych kont walutowych.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.