Dotacje na założenie firmy z urzędu pracy


Jak dostać dotacje z urzędu pracy na założenie firmy?

Osoby bezrobotne, które chcą założyć własną firmę, mogą liczyć na państwowe pieniądze. Są to: dotacje z urzędu pracy, bardzo korzystne pożyczki i dotacje na założenie spółdzielni socjalnej.

Jak otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy?

Aby otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy na założenie firmy (około 24 tys zł) musisz spełnić kilka warunków – m.in. być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.

Uwaga! Poza tym, w ciągu 12 miesięcy, przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie możesz odmawiać bez uzasadnionych przyczyn podjęcia pracy, stażu, szkoleń itp. proponowanych przez urząd pracy. Jednym z warunków jest też utrzymanie zatrudnienia przez rok.

Urząd pracy przyznaje dotacje tylko na takie przedsięwzięcia, które mają szansę powodzenia, będziesz więc musiał przedstawić biznes plan. O szczegóły warto zapytać w urzędzie pracy.

Kwota dofinansowania z urzędu pracy

Maksymalną kwotę dofinansowania ustala dany urząd pracy.

Dotacja na założenie spółdzielni socjalnej

W urzędzie pracy uzyskasz też informacje o tym, jak założyć i prowadzić spółdzielnie socjalną.

Uwaga! To szansa na stworzenie sobie samemu miejsca pracy przede wszystkim dla osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym (np. długotrwale bezrobotnym lub niepełnosprawnym).

Spółdzielnia socjalna nie może liczyć mniej niż pięciu założycieli. Na jej założenie możesz otrzymać dotacje z Funduszu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacyj Osób Niepełnosprawnych oraz funduszy unijnych.

Uwaga! Warto dopytać szczegółowo o zasady sfinansowania utworzenia spółdzielni, by nie zamykać sobie furtki do uzyskania pieniędzy, bo niemożliwa jest pomoc finansowa ze wszystkich trzech źródeł.

Korzystne pożyczki na założenie własnej firmy

Duża pomocą w założeniu własnej firmy mogą być dotowane przez państwo pożyczki.

W ramach rządowego programy „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” możesz otrzymać najkorzystniejszą na rynku pożyczkę – jej oprocentowanie wynosi zaledwie 0,56%. Pożyczka na założenie firmy wynosi maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Można ją spłacać przez 7 lat.

Pożyczki udzielane są przez instytucje, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.  O pożyczkę mogą się ubiegać:

  • osoby bezrobotne bez względu na wiek (muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy);
  • absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych (państwowych i prywatnych) w okresie 4 lat od ich ukończenia;
  • studenci ostatniego roku.
Miłego dnia 😉
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.